Citat:
Ursprungligen postat av
Beta-Bum
Det är sant. Sista idioten är inte född än.
Varje gång Hamas försöker ge sig an massmord som drar till sig internationell uppmärsamhet kommer det att reduceras i antal. Det kommer att upprepas gång på gång på gång på gång på gång på gång på gång på gång ... tills någon av dem fattar att det inte är lösningen. Men det lär nog dröja 1500-2000 år till.
Muslimer är inte kapabla till förändring överhuvudtaget. De kan bara se sin bok och hata allt och alla som inte följer den till 5000%
En tanke som slår mig är att det bästa kanske är att låta dem leva i fred och frihet på sitt eget sätt i sina egna hemländer? Kanske kan vara en god idé att sluta upp med att bomba deras hemländer, döda deras barn och spränga deras sjukhus och moskéer.
Jag tror tyvärr att detta krig kommer innebära början på slutet för Israel, men det blir nog storkrig innan den slutliga kollapsen. Jag har svårt att tänka mig att arabvärlden kommer stå vid sidan om och bevittna en masslakt och etnisk rensning av palestinier. USA är ju garanten för Israels existens, men frågan är om de klarar av att ta sig an Turkiet, Iran, Pakistan, Irak osv på samma gång. Finns ens stridsvilja bland amerikanerna i dagsläget?