Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-26, 20:07
  #1
Medlem
Massonites avatar
På torsdagen omhändertogs tre unga män av polisen i centrum.
https://www.bt.se/boras/stor-polisin...togs-av-polis/

Som vanligt är det låst artikel - men detta gripandet handlar om knark.
Polisen gör garanterat husrannsakningar 😀
Någon som vet mer ?


Nya tider nu 😄 dessa grabbarna kommer inte släppas fria på minst 2 år. Ögonen är på dem. De kommer muddras varje dag + att de golar 👍
__________________
Senast redigerad av Massonite 2023-10-26 kl. 20:19.
Citera
2023-10-26, 20:18
  #2
Medlem
"Insatsen utspelarde sig vid 16.40-tiden på torsdagen. Tre män omhändertogs då av polis på en parkering i närheten av Stadsparksbadet i Borås. Enligt Hans-Jörgen Ostler, presstalesperson vid polisen i region Väst, har männen omhändertagits efter en fordonskontroll.

Thomas Andersson, jourhavande förundersökningsledare vid Boråspolisen, säger att samtliga inblandade, som alla är i 20-årsåldern, nu misstänks för ringa narkotikabrott. "
Citera
2023-10-26, 20:31
  #3
Medlem
Massonites avatar
Vad jag förstår - så är det brottsligt
Att använda narkotika samt ha narkotika på sig - blir det fängelsedom eller fotboja med utegångsförbud ?

Någon som kan förklara ?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback