Ja det är så intressant för att det visar hur flytande det är i statens ögon vilka som måste få stanna och inte.
Bara en eller flera personer blir kontroversiella i rådande samhällsklimat så får de flyga. Jag tror inte denna filur kan vänta sig några gråtdemonstrationer på gatorna för sin sak.
Detta ska såklart också utnyttjas av svenskvänliga politiker: tryck mer på det här med pågående
kolonisering.
Man flyr inte ända upp till nordligaste norden för att komma undan krig och förtryck, tar med sig hela tjocka släkten och framför allt stannar man inte för alltid, även när det blivit fred.
Synen på detta och vilka som ska skickas hem måste ändras.
Kolonisering av Sverige från Afrika och Asien ska givetvis ses som samhällsskadligt och utgöra grund för utvisning, för att få hem betydligt fler än den här brännarnissen. Det ska ses (vilket det ju också är) som väldigt mycket värre än att elda några böcker.
Klimatet
kan ändras. Att det börjar röra på sig kan vi läsa om t ex i tråden
(FB) Frankrikes regering kastar ut "farliga" araber och skiter i Europadomstolen.