Citat:
Ursprungligen postat av
Abetterworld
1. Vilka är Bondfilmernas huvudsakliga tittare och kommer denna utveckling att ge positiva tittarsiffror?
2. Hur länge anser ni att Bond som genre har varit stark? Personligen tittade jag fram till Golden Eye, som var hyfsad, men jag har främst föredragit Connery och Daltons karatärisering av Bond som lite tuffare och hårdkokad. Moore gjorde det lite för komiskt, ibland farsartat, och Brosnan hade dåliga storys och för mycket effekter.
1. Bra fråga. Knappast 18-30 åringarna ? Med tanke på att Bond-karaktären egentligen ses som en parodi på temat manlighet , det lagades i.o.f.s. med " Casino Royal" som jag anser är den bästa av alla. Bond var mindre som en karikatyr i den.
2. Daniel Craig är Bond som bäst. Gamla bondfilmer går idag knappt att titta på , jag gör det inte i.a.f. - Eftersom handlingen i filmerna är starkt kassa och gjorda för enbart effekterna. Det behövs mer idag. Något som tar tag i tittaren .
3. Om Bond ska moderniseras , så undrar jag om det kommer div. kvinnofigurer där en ensam 50kg tjej kicksparkar omkull 5 st. 120kg män. Det blir ingen imponerat av. Inte heller några brudar som fäller dryga one liners angående den manliga rasen. Det senare tror jag att det kommer att hända. Man vill ju ha kvinnlig publik också. Det gick ju så bra med den kvinnliga besättningen i Ghostbusters där filmen till slut gick med 70 mille (dollar) i förlust.
Vill man upprepa den tveksamma succen i en bondfilm, så räcker det alldeles utmärkt att ställa dit karaktärer som oemotsagt fäller manshatande kommentarer. Då är cancel åter igen, den manliga publiken sviker och hela Bonduniversum hamnar i dåligt rykte. Det kan man inte kosta på sig