Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-23, 11:28
  #1
Medlem
Med risk för att låta lite hård; jag anser att kvinnor inte kan bli män och män kan inte bli kvinnor! Varför kanske du undrar? Glad att du frågar. Visst kan en man göra om sig till en kvinna och vice versa, men man kan aldrig bli det andra könet helt. Har du bevis frågar du? Nej, det har jag inte, men jag läste en bra blogg för ett tag sedan (länk kan ges vid intresse) som handlade om just det här ämnet, och bloggaren skrev en intressant sak som jag håller med om.

Han skrev nämligen följande: Män saknar en livmoder och kan således inte föda barn, kvinnor saknar spermier och kan alltså inte befrukta ett ägg. That make sense to me i alla fall, sen vet jag inte var ni står. I vårt samhälle idag styrs vi allt för mycket av känslor, men sedan när ersattes känslor av fakta?

"Så du låter en anonym bloggare med starka åsikter få avgöra om man kan bli det andra könet eller inte??" Självklart inte, men jag är lite trött på den här cirkusen att folk genomgår en yttre behandling och vips så är man det andra könet. Man tänker liksom inte på att det finns inre saker som också avgör om man är kvinna eller man.

Tycker ni att jag låter för hård? Kanske, men jag står för det jag har skrivit. Ni behöver inte hålla med. Men det är intressant att se hur andra resonerar, så skriv gärna vad du tycker.
Citera
2023-10-23, 11:31
  #2
Medlem
Hackenbush55s avatar
Män kommer alltid att vara män och likadant kvinnor kommer alltid att vara kvinnor oavsett hur de spökar ut sig och opererar sig. Könet i hjärnan blir man aldrig av med.
Citera
2023-10-23, 11:32
  #3
Medlem
TELAVIV91s avatar
Nu är ju skillnaderna fler än bara livmoder eller inte. Sedan överlappar könen rejält när det kommer till personliga egenskaper så pass att jag vägrar ha förutfattade meningar om en persons förmåga beroende på dennes kön.
Citera
2023-10-23, 12:52
  #4
Medlem
kyrkstockens avatar
Men är det inte ett tecken på osäkerhet om du måste starta en tråd om något alla vet.
Citera
2023-10-23, 21:15
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kyrkstocken
Men är det inte ett tecken på osäkerhet om du måste starta en tråd om något alla vet.

Startade tråden mest för att se vad övriga på fb tycker om det här ämnet. 🙂
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback