Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-23, 21:06
  #97
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Har två tonårssöner. De har aldrig skrikit hora eller ens höjt rösten åt mig. För jag har uppfostrat dem. Utan att ens själv höja rösten.

Undantag från regeln bekräftar inte regeln.
Våld behövas i flera situationer i livet, I synnerhet med tonårssöner. Problemet är att du tror att alla barn är som dina barn och att samma sak funkar på alla.
Du har fel.
Pedagogik funkar i vissa fall, våld i andra.
Förstå att världen är inte enkelriktad och att olika människor behöver olika lärdomar.
Citera
2023-10-23, 22:05
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oboybrunn
Undantag från regeln bekräftar inte regeln.
Våld behövas i flera situationer i livet, I synnerhet med tonårssöner. Problemet är att du tror att alla barn är som dina barn och att samma sak funkar på alla.
Du har fel.
Pedagogik funkar i vissa fall, våld i andra.
Förstå att världen är inte enkelriktad och att olika människor behöver olika lärdomar.
Nä sorry har tror inga människor mår bra av att utsättas för våld, och i synnerhet inte de som utsätts för våld och är i beroendeställning till den våldsutövande.
Citera
2023-10-23, 22:47
  #99
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oboybrunn
Och detta är problemet, du tror på vetenskap som är definitionen av subjektiva åsikter, men avfärdar helt den objektiva verkligheten. Ja, jag har gått livets hårda skola och vidareutbildat mig därifrån till ekonom. Livets hårda skola ger 10x kunskap om verkligheten än vad något universitet någonsin kan ge mig.
Du väljer att lyssna på människor som har noll livserfarenhet, då dom slösat all sin tid med att gå i skola och diskutera med likasinnade människor om teoretiska idéer som helt saknar verklighetsförankring än att lyssna på människor med erfarenhet av livet.
Riktigt patetiskt.
Jag håller med om mycket av det du säger. Det är inte så enkelt att den som slår är korkad. Verkligheten är mycket mer komplex än så. Det finns situationer där våld är enda lösningen.

Dock vill jag slänga in att det är väldigt att dra slutsatser från livets hårda skola. Ett praktexempel på det är något som jättemånga lärare har erfarenhet av. Lärares erfarenhet är att när de skäller på en elev för att de har gjort dåligt ifrån sig så gör de i allmänhet bättre ifrån sig nästa gång, och på samma sätt, om de ger en elev beröm för att de har gjort bra ifrån sig så brukar de göra sämre ifrån sig nästa gång. Det här går till synes stick i stäv med pedagogikforskningen, för den säger snarare att beröm är bra och skäll är dåligt.

Så vad är felet här rent vetenskapligt? Jo, det är att alla prov har ett visst mått av slump. Säg att du ska lära dig alla 25 landskap i Sverige. Du lär dig 15. På provet är det 15 landskap. Om du har maximal tur så får du alla femton rätt. Om du har maximal otur får du fem rätt. För att få alla rätt krävs ett stort mått av tur under de här omständigheterna, och om du skulle göra ett nytt prov med femton slumpmässiga landskap är sannolikheten väldigt stor att du kommer få ett sämre resultat, och det helt oavsett om du får beröm, skäll eller ingenting.

Finns många exempel där folk drar intuitiva men helt felaktiga slutsatser av data.
Citera
2023-10-23, 22:53
  #100
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Har två tonårssöner. De har aldrig skrikit hora eller ens höjt rösten åt mig. För jag har uppfostrat dem. Utan att ens själv höja rösten.
De flesta föräldrar har en väldigt stor övertro på betydelsen av deras uppfostran. Ofta brister illusionen lite när de råkar ut för att unge nummer två är fundamentalt olika från den första.

Tittar man på vad vetenskapen säger så pekar den mot att uppfostran har en rätt underordnad betydelse. Enäggstvillingar som separerats vid födseln får väldigt lika personlighet, skaffar liknande jobb och utbildning, samma smak för partners, samma intressen etc.
Citera
2023-10-24, 00:27
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BackOnCrack
Här ett klipp från en propalestinsk demonstration. Talaren urskuldar att Hamas håller barn som gisslan genom motiveringen att även svenska staten stjäl barn.

https://www.instagram.com/reel/CytlD...RlODBiNWFlZA==

Härförleden åkte jag taxi med en pakistansk kille, gissningsvis övre 20-års åldern. Han hade jobbat i Sverige 2-3 år och skulle hem med en bunt pengar.

Han pratade om att han hade tre barn i hemlandet men att han inte vågade bo i Sverige för han var rädd för att socialtjänsten skulle stjäla hans barn om han kom hit.

Medialt har det i flera år uppmärksammats att islamister blåser upp till har mot Sveriges socialtjänst i sina propagandakanaler.

För mig ser jag en djupare konflikt bre ut sig mellan majoritetssamhället och den muslimska maktstrukturen.

Jag tror dom blandat ihop ett jävla misär hemförhållande där barnet farit väldigt illa och blivit omhändertaget. De har blivit till detta så kallade tar barn grej pga att muslimer är så jävla lättkränkta pga vanligt med Micropenisar
Citera
2023-10-24, 00:34
  #102
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cooltrayne
Det är ju tyvärr en sanning även om det är väldigt ovanligt.
Och då pratar jag om Svenska barn, med Svenska föräldrar i de fallen som jag känner till.

Du kanske ska testa Google innan du skriver ett inlägg?

Har även en nära vän som råkat ut för nåt liknande.
Han blev tvingad att släppa hela umgänget till den 2a vårdnadshavaren, efter att det inkommit anmälan (falskt anklagad som dessutom aldrig kontrollerades, det var inte heller hans ex som gjort anmälan) mot personen.
Alternativet var att SOC skulle gå in och ta barnen genom LVU-lagen, från båda föräldrarna.

Det här pågick i 6månader innan de insåg att det bara va påhittat av någon okänd person, och under den tiden fick han alltså inte träffa sina barn alls...

Jag har en anhörig som jobbat gentemot socialtjänsten vid sådana omhändertagningar och det finns väldigt mycket konstigt folk på socialtjänsten som agererar på helt felaktiga anmälningar som saknar grund.

Det är väldigt lätt för t.ex. en i NMR att anmäla en invandrarfamilj till Socialen och få barnen omhändertagna. När detta sker så brukar familjens närmaste vänner och släktingar omedelbart skicka hem alla barn till sitt hemland och ryktena om att socialen stjäl barn sprids.

Det är detta som är bakgrund till att skolorna ofta rapporterar att många elever saknas t.ex. efter sommarlov eller mitt i terminen. När skolorna frågar familjerna så får man i bästa fall svaret att de flyttat..
Citera
2023-10-24, 00:40
  #103
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballcancer
Det är skitsvårt att omhänderta barn i sverige idag. det är en stor process och det är kostsamt. Finns inte heller tillräckligt med familjehem. Man tar fortfarande större hänsyn till föräldern än barnet. När barn väl omhändertas, då kan jag nog tycka man tar mer hänsyn till barnet. Men det är som sagt svårt.

Det är inte alls svårt, det kan ske på ett par timmars varsel. Barnen hamnar då i ett jourhem vilket ofta idag är ett sorts barnhem som bara är öppet när det finns klienter (det finns ett sådant ställe inte långt från där jag bor, och det är bemannat kanske 2-3 gånger per månad vilket jag ser när jag promenerar förbi med hunden). Om man inte hittar familjehem så kan barnen bli kvar där tills utredningen är klar.

Att det är svårt brist på familjehem förstår man för vi har fått förfrågan från socialtjänsten om att bli familjehem.
Citera
2023-10-24, 00:59
  #104
Medlem
BackOnCracks avatar
Intressant att mannen som talade under demonstrationen och som påstår att svenska socialtjänsten har stulit tusentals barn säger följande till Ulf Kristersson.

”-Jag vill ifrågasätta dig. Var ifrån har du dina barn?

Han syftar på att paret Kristenssons 3 döttrar
Siri, Ellen och Sigrid är adopterade. Eller som propagandan vill ge sken av - Sveriges Statsminister har själv stulit tre barn.

https://www.expressen.se/nyheter/val...v-partiledare/

För 30 år sedan var sockärringarnas största bekymmer om en klient var drogpåverkad eller psykiskt sjuk. I dag lever de under hotet från terrorattentat.
Citera
2023-10-24, 01:04
  #105
Medlem
Såg nyligen en pursvensk kvinna på tiktok i slöja sitta och beklaga sig hur hennes barn blivit tagna av soc till en muslimsk publik som satt och eldade på henne i chatten.
Hon beklagade också sig att sverige behandlat henne så illa bara för att hon åkte till syrien för 10 år sedan för att volontärjobba inom vården eller något och att hon träffade en man där som hon gifte sig med som var så elak mot henne bla bla bla. (Helt klart reste hon dit för att gå med i IS.)

Det mest skrämmande var allt hat mot sverige som pågick i chatten där vi jämfördes usa och israel.
__________________
Senast redigerad av cutcut1337 2023-10-24 kl. 01:06.
Citera
2023-10-24, 01:07
  #106
Medlem
BackOnCracks avatar
Vad som dock gör saken lite pikant är att Ulf Kristersson var styrelseordförande på Adoptionscentrum när denna skandal briserade.

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Ulf_Kristersson
Citat:
Kristersson var styrelseordförande i Adoptionscentrum åren 2003–2005.[20] Under hans period som ordförande skakades Adoptionscentrum av en skandal, där det avslöjades att kidnappade barn från Kina hade förmedlats till svenska familjer; Adoptionscentrums dåvarande informationsansvariga Margret Josefsson angav att Kristersson kände till förhållandena, men det är oklart hur mycket han kunde påverka.


Vidare läsning:

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/k...e-kopta-barnen
__________________
Senast redigerad av BackOnCrack 2023-10-24 kl. 01:26.
Citera
2023-10-24, 01:53
  #107
Medlem
Schnyggves avatar
Detta är medvetet spridda fakenyheter från diverse IS-stödjande Imamer med flera. bland annat charmtrollet Abo Raad som öppet stöder IS. Det imamen säger kan ju som bekant inte ifrågasättas, utan tas som fakta. Så de köper det rakt av...

Finns flera artiklar i ämnet som jag inte orkar leta upp nu.
Citera
2023-10-29, 10:05
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Megaforce
Det är inte alls svårt, det kan ske på ett par timmars varsel. Barnen hamnar då i ett jourhem vilket ofta idag är ett sorts barnhem som bara är öppet när det finns klienter (det finns ett sådant ställe inte långt från där jag bor, och det är bemannat kanske 2-3 gånger per månad vilket jag ser när jag promenerar förbi med hunden). Om man inte hittar familjehem så kan barnen bli kvar där tills utredningen är klar.

Att det är svårt brist på familjehem förstår man för vi har fått förfrågan från socialtjänsten om att bli familjehem.

Sker det på några timmars varsel så är det inte ett lättvindigt beslut utan då har det funnits så pass stora brister att man måste agera. Tex om det inkommer en oroasnmälan om sexuella övergrepp eller fysiskt våld eller tex stor risk för bortgifte eller kanske könsstympning osv.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback