Citat:
Ursprungligen postat av
TaKampMotRasister
Här i en intervju angående terrorbrott så uppmanar polisen människor att kontakta polisen om "det känns konstigt eller om du får olustkänslor".
https://www.youtube.com/watch?v=VDEVo1ysXZo
Något konkret exempel på vad man ska vara uppmärksam på kan hen inte ge. Utan polisen uppmanar människor att använda sina psykiska förmågor, intuition och kanske även andra psykiska krafter?
För varför kan man inte ge
något konkret exempel på vad man ska vara uppmärksam på?
Nej, här kan vi se det som "vetenskapen" förnekar, sådant som människor vet är sant men vetenskapen förnekar.
Kommer du göra som hen poliskonstapel rekommenderar och använda dina intuitiva krafter, psykiska förmågor för att
känna av om det står en terrorist på gatan?
Ja varför inte? Jag har fått konstiga vibbar utan anledning förr och då lämnat ett visst område. Däremot brukar jag inte direkt säga till någon annan. Jag vet ju inte varför en sådan känsla plötsligt uppstår. Skulle ju inte meddela polisen för att jag får en känsla av att något kan hända.
De kan inte ge några exempel för att de inte har en susning om vad det skulle kunna vara. Men de hyser väl något hopp om att något sådant skulle gå att se kanske. Men fel person på fel plats? Kan det vara sånt de tänker på? Idiotiskt att inte ge exempel.