Citat:
Ursprungligen postat av
53....so what
Din slutledningsförmåga är inte den bästa. Hans tal ligger på ett helt annat plan.
Vilket plan är det? Det eviga tjatet om ett vi och dem. Det är ren och skär propaganda.
Avhumanisering av muslimer. Ingen vill hata sin medmänniska men målar man ut muslimer som barbarer utan värde är det enklare att övertala. Det lyckas man med genom att framea narrativet.
Exempelvis en svensk är högljudd på bussen - Störig jävel.
Muslim är högljudd på bussen - Kolla hur muslimer beter sig. Det är det som vi alltid sagt.
Svensk mördar någon - Här beakas bakomliggande faktorer. Är det psykisk störning? Blev han provocerad. Oavsett vad så ligger skulden enbart hos mördaren.
Muslim mördar någon - Hur länge ska detta pågå? Muslimerna vill mörda oss alla. När man utmålar muslimer som barbarer och terrorister är det lätt att dra alla över en kam. Den individuella personen glöms bort.
Hoten och spelet på folks känslor. Muslimer är det största hotet har vi hört från Jimmie förr. Självklart vill man skydda sina barn från det.
Det är så han använder divide and conquer. Vilka är det som bombat sönder alla länder i Mellanöstern de senaste 20 åren? Västerländska regeringar. Vilka profiterar på dessa krig? Västerländska företag. Vilken stor invandrargrupp i Sverige saknar inblandning från Västerländska länder i sina krig? De är få. Invånare från Chile,Somalia,Irak,Syrien,Afghanistan mm hade troligtvis inte befunnit sig i Sverige åtminstone inte i hög grad om det inte vore för VÄST.
Men när de styrande (där Jimmie ingår) kontrollerar
narrativet lyckas man vända gruppen svenskar mot muslimer. Samma metod med nya knep som styrande alltid har använt.