Den som tidigare bodde i min lägenhet verkar ha haft en del svårigheter med balansen och har därför haft tre stödhandtag uppsatta i badrummet.
Typ så här ser de ut
I flera fall har man borrat rakt in i kaklet. Kakelplattorna ser ut ungefär som
den här bilden jag hittade, där vissa plattor är vita och andra någon form av beige. Hade gärna bytt ut allt (inklusive den fula beige plastmattan), men en totalrenovering kostar allt för mycket.
Har kollat runt lite på bästa sättet att laga detta snyggt. Ett alternativ är väl att bara köra på våtrumssilikon som är tillräckligt likt till färgen, men det känns inte som det kommer bli jättesnyggt. Jag läser på internet att man kan fylla med våtrumssilikon längst in, och sen ha kakelfog längst ut för att sedan måla med kakelfärg, men problemet är att jag inte kan hitta mindre än 1kg kakelfog och kakelfärg 750ml, när jag förmodligen behöver mycket mindre.
Tror ni våtrumsspackel funkar istället för kakelfog? Och kan man använda t.ex. porslinsfärg istället för kakelfärg? Står oftast på porslinsfärg att man behöver härda i ugn, men tror ni det klarar sig i badrum ändå? Jag vill likson inte måla om hela badrummet, jag vill bara snygga till hålen lite. Vet att det inte kommer bli perfekt, men lite bättre hoppas jag på.