Citat:
Ursprungligen postat av
flashmaner
Enligt expressen säger åklagaren att det är ett spår att gasen köpts utomlands.
De har alltså någon form av tecken på dels att det är i gasform och dels att den kommer från utlandet.
Då bör de ju rimligen också ha någon uppfattning om vem som har tagit in gasen från utlandet, men än så länge finns väl ingen misstänkt.
Jag tänker att det i Sverige skulle kunna spåras vem som har möjlighet att komma åt fosfin då det säkerligen är strikta regler om hur, när och vem som få hantera det.
Även om det finns internationella regler och lagar som styr hanteringen av fosfin, kan det slarvas med det.
Tyvärr har det tagit lång tid att få svar på exakt vilket gift det har handlat om, men eftersom flickan avled tidigt i förloppet, bör polisen ändå ha samlat in en mängd information om vilka personer som funnits i närheten av familjen när förgiftningen kan ha skett.
Kemikalien verkar dock inte ofarlig att hanter för den som kommer i näheten av den.
SvD, Kaj Knudssen, universitetslektor i klinisk toxologi vid Göteborgs universitet och överläkare i intensivvård vid Sahlgrenska universitetssjukhuset:
"– Det här är oerhört otäckt och livsfarligt att hantera."
https://www.svd.se/a/BWgA8E/giftigt-...rgiftad-familj
En incident 2019 i Hallsberg:
(finns bild på en fastklstrad påse med giftet i contianern i pdf:en)
"
Personal på ett fraktföretag upptäcker en påse/behållare fasttejpad på dörren till containern, med texten
”POISON PH3”. De anställda ringer sin gruppchef som i sin tur googlar på PH3 och får fram ämnet
Fosfin. De tar då beslutet att ringa 112. Enligt larmet så har personalen andningsbesvär och irritation i
ögonen. "
//
"
Fakta/Erfarenheter
Gasningskemikalier i importcontainrar används för att förhindra att bland annat skadedjur sprids vidare
över kontinenter.
Gasning är en bekämpningsmetod mot skadeorganismer där giftig gas fyller det utrymme som ska
behandlas. Gasen får verka under en bestämd tid och vädras sedan ut och tanken är att de ska
diffundera iväg inom några timmar, så att fraktcontainern därefter kan öppnas och hanteras utan risk.
Tyvärr har det inträffat att höga koncentrationer gas finns kvar och personal har blivit exponerade för
höga halter av gasningskemikalier vilket lett till hälsoproblem.
Ämnet Fosfin (fosforväte)
Fosfin (PH3) är en färglös, lättantändlig gas som utvecklas då en metallisk fosfid,kommer i kontakt med
vatten eller syra. Den fasta återstoden efter att gasformig fosfin har avgått består av en metalloxid.
Kemikalien används vid gasning av fraktcontainrar och andra utrymmen där spannmål förvaras.
Fosfin är giftig för alla typer av djurliv, däribland människor. Förgiftning kan ske genom inandning eller
förtäring, men gasen absorberas vanligtvis inte av huden.
Gasen är doftlös i sin renaste form, men preparat som säljs för gasning ger under gasutvecklingen en
doft av vitlök eller rutten fisk."
https://rib.msb.se/Filer/pdf/28953.pdf
Tydligen vanligt att contrainrar behandlas med fosfin:
"När dessa containrar anländer till
destinationen kan det finnas rester av fumigeringskemikalierna som kan utgöra en risk för arbetstagare
som öppnar och lastar av containrarna. Fumigerade containrar är sällan märkta med varningar som
visar att de är fumigerade, trots att det står i internationella regelverk att de ska vara det. Det har
rapporterats flera incidenter då arbetstagare har utsatts för sådana rester av fumiganter och drabbats
av negativa hälsoeffekter, vissa av dem allvarliga."
//
"
Fosfin är en färglös gas med vitlöksliknande lukt, och används som fast fosfid som reagerar med
vattenånga i luften och frigör mycket giftig fosfingas, PH3. Det har inträffat flera dödsfall efter inandning
av höga nivåer PH3, vissa av dem i samband med fumigering av bulklastfartyg (Lemoine et al. 2011;
Wilson 1980; Lodde et al. 2015). Det är ofta lätt att konstatera när fosfin har använts till fumigering,
eftersom små tomma säckar eller påsar som har varit fyllda med fast fosfid kan påträffas i containern
när den öppnas"
https://osha.europa.eu/sites/default...5%20-%20SV.pdf