Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-16, 16:46
  #133
Medlem
KuKluxKlans avatar
Etnicitet?
Citera
2023-10-16, 16:47
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
”Matförgiftning” är ett praktiskt begrepp för att omtala intagande av mat vars kvalité är undermålig pga tillagningen/beredning eller varmhållning/servering. Det är typiskt bakterier i maten som man tänker på.

Det är då samtidigt underförstått att detta kan betyda att även andra människor kan riskera drabbas om detta beror på dåliga matvaror i en butik eller dålig mat på en restaurang.

Matförgiftning är typiskt / normalt inte livshotande men det slår ut folk för en tidsperiod och det är ibland smittsamt via det som kommer ut ur patienten. Och det är rätt smärtsamt. Och kan teoretiskt leda vidare epidemiskt.

Det finns alltså ett starkt allmänintresse kring detta.

Så svampförgiftning lägger sig på tvären i förhållande till ”matförgiftning”. Det förra är väsentligt allvarligare för den drabbade själv — schematiskt sett — medan det senare är värre för den ännu inte drabbade/ övriga samhället.

Sen att vissa sorters svampar (som man inte äter) kan ge symtom typiska just för ”matförgiftning” är en del av problemet. Men det brukar just inte vara dödligt gift i de fallen. Och olika personer kommer reagera olika på toxinerna.

Men här — om det inte är någon form av allergisk överreaktion från barnet som dog — så är giftet (från en svamp) dödligt i sig själv och beroende på hur mkt man får i sig.



Brukar titta på Gränsbevakarna Sverige och vissa människor fraktar alltså kött och fisk i sitt bagage på flyget.
Kanske ätit av något som dom själva tagit hem från sitt hemland.
Citera
2023-10-16, 16:49
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ccxx
De har blivit förgiftade efter troligtvis ett restaurangbesök 😭😭😭
Botulism

Fan vad folk tjatar om Boutism. ”Tillaga köttet noga osv. Det har aldrig förekommit i vanligt kött som säljs i mataffärerna någonsin i Sverige. Det är rent bullshit och skrämselpropaganda.

Det är så ovanligt i Sverige att det är större chans att vinna högsta vinsten på Lotto.

Det har typ varit 10 fall i Sverige på över 50 år och typ 100% av fallen har varit från inlagd sill och rökt fisk.
Citera
2023-10-16, 16:49
  #136
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Hola familjen är kanske glutenintolerant men fick oemotståndliga cravings för pizza?
Att man inte kan bli förgiftad av pizza stämmer inte, det hände så sent som förra året i Frankrike. https://www.landsbygdensfolk.fi/nyhe...-tva-barn-dog#

Men i detta fallet känns det mer som en riktad förgiftning, kanske någon som ville ta livet av sig och sin familj.

Vet inte om mängder av råttgift är starkt tillräckligt men barnet har väl troligen inte ätit så mycket så det bör handla om något starkare. Men ändå inte starkt nog för att döda alla.
Citera
2023-10-16, 16:50
  #137
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noccofocus
Säkert fått i sig den vita flugsvampen som dom har blandat ihop med någon annan sorts svamp.
Då är det godnatt, om du inte får vård i tid.

Finns många potentiellt dödliga svampar i svenska skogar. Förutom vit flugsvamp finns det tex flera sorters giftspindlingar. Men ska vara 100% säker på vilka svampar man lägger i korgen.

Fast nu är det väl bara ren spekulation att det rör sig om svamp i detta fall?
Citera
2023-10-16, 16:51
  #138
Medlem
Det är kanske någon som har avsiktligt hällt gift i maten för att ta död på hela familjen.
Citera
2023-10-16, 16:53
  #139
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Finns många potentiellt dödliga svampar i svenska skogar. Förutom vit flugsvamp finns det tex flera sorters giftspindlingar. Men ska vara 100% säker på vilka svampar man lägger i korgen.

Fast nu är det väl bara ren spekulation att det rör sig om svamp i detta fall?


Får ej glömma den absolut farligaste av dom alla enligt myndigheterna:

Toppslätskivlingen 😴🥴🥳🙃
Citera
2023-10-16, 16:54
  #140
Medlem
"Det är en tragisk händelse där tyvärr en person avled. Det finns en koppling mellan patienterna, men vi vet i nuläget inte vad det är som orsakat insjuknandet men vi utreder detta."

Är det över huvud taget en familj?
Citera
2023-10-16, 16:56
  #141
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsawrap
Brukar titta på Gränsbevakarna Sverige och vissa människor fraktar alltså kött och fisk i sitt bagage på flyget.
Kanske ätit av något som dom själva tagit hem från sitt hemland.

Fast kött och fisk brukar väl vanligtvis lukta och smaka illa om det blir dåligt för att de förvarats i fel temperatur?
Botulism gör inte det, men kan uppstå av bla jordbakterier som gror i en inläggning.

Annat vanligt är tarmbakterier från gödslad jord, eller att man vattnat grönsaker med vatten från sjöar och älvar som omkantas av åkrar och de sköljts dåligt och äts otillagade i en sallad.
Ett kålhuvud är ju en grönsak som antagligt kan vara lite "meh" om man nöjer sig att bara ta bort yttre bladen?

Eller kryddor, som förpackats från stora lager där möss går fritt?
Citera
2023-10-16, 16:58
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jagnitardigenkelt
Bedömning i nuläget hahahaha.

Varför gör de uttalanden före de vet säkert? Jävla åsnor polisen där uppe verkar vara
En sak är säker. Du skulle få anställning direkt.
Citera
2023-10-16, 16:59
  #143
Medlem
Finns inte så mycket annat i Sverige som är giftigt nog att döda människor och som samtidigt kan exponera en hel familj. Klart det är svamp.

Jag är inte läkare men misstänker att de kanske skiljer på matförgiftning och svampförgiftning.
Citera
2023-10-16, 17:02
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hajpadeg
Finns inte så mycket annat i Sverige som är giftigt nog att döda människor och som samtidigt kan exponera en hel familj. Klart det är svamp.

Jag är inte läkare men misstänker att de kanske skiljer på matförgiftning och svampförgiftning.

Nej, är benägen att hålla med. Sen kan man ju medvetet förgifta någon såklart. Mord och självmord om frun/maken vill lämna tex. Det händer väl tyvärr nästan varje år.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback