Citat:
Ursprungligen postat av
Nannegijala
Nej, Gaza har en gräns även mot Egypten. Den kan inte israelerna kontrollera, även om de gärna skulle vilja. Egypten och Israel har tidvis haft informella överenskommelser om vad som ska kunna passera den gränsen, men egypterna kan ju strunta i dem utan några konsekvenser.
1. Huvuddelen av transporter går via Egypten och Hamas har även tunnlar över gränsen. Sedan lär inte alla tullinspektörer vara lika noggranna.
2. En polis i Egypten dödade några israeler samtidigt i Alexandria som attacken i Israel skedde. Således kan man inte räkna med att den egyptiska polisen och underrättelsen är en monolit där alla följer order utan en del lär väl stödja palestinierna.
3. Israel har väl en blockad mot Gaza från havssidan sedan Hamas tog över 2007. Fartyg större än fiskebåtar får inte komma inom en "20 mile zone" till Gaza och den israeliska flottan bevakar havet och kan kontrollera fartyg.