2023-10-11, 22:09
  #11389
Medlem
TeamAbruptos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HasseVonKlasse
Har du varit i Israel? Jag känner flera som har varit det och de hade bara bra saker att säga om Israelerna som var otroligt gästvänliga.

Det sprids klipp på några ultraortodoxa judar (pytteliten del av befolkningen) som spottar och detta gör att folk tror att alla judar är sådana och att alla judar borde folkmördas?

Sjuk värld.

Jag har själv varit i Israel och infödda israeler kallas för sabra. Sabra är namnet på en kaktus och det är så de uppfattas. De är inte trevliga alls utan väldigt arroganta. Här i Europa tycker nog många, kanske utan fog dessutom, att fransoser är arroganta men de är ingenting i förhållande till israeler.

Chassidjudarna spottar på kristna och Maimonides, en av de största tänkarna inom judendomen, har uttryckligen sagt att judar ska spotta när de går utanför en kyrka eller kyrkogård. Går de förbi en synagoga eller judisk gravplats ska de däremot säga en välsignelse. Går de förbi en moské ska de dock inte spotta då de inte anser islam vara en religiös avart.

De flesta av er har ingen aning om vad judisk rasism är eller hur den har utvecklats. Den judiske professorn Israel Shahak har varit vänlig nog att förklara för omvärlden vad de egentligen tycker.

Här är en mycket läsvärd länk för er som vill veta vad judarna tycker.
https://ifamericansknew.org/cur_sit/shahak.html
Citera
2023-10-11, 22:10
  #11390
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Det kan inte vara fråga om Islamiska Jihad? Den av Hamas tolererade terrororganisationen i Gaza? När de fick reda på att Hamas var inne i Israel störtade deras terrorister efter, helter-skelter liksom, och rörde till en massa saker. De fick dock också med sig lite gisslan i slutändan - ca 30-40 stycken.

Om det är så får Hamas ändå ta på sig skulden för att befatta sig med sådana allierade. De är rökta nu.
Citera
2023-10-11, 22:10
  #11391
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TenBagger69
Israel kommer att driva ut Gazaborna ut i Sinaiöknen.

2008 så klippte man upp stängslet och då passade 800 000 på att fly. De återkom dock.

Man kommer att forcera gränsövergången vid Rafah.

1948 flydde 700 000 araber kriget. Blir många palestinier som kommer att göra likadant denna gången..

Det kommer säkert att försöka fly en hel del folk från Gaza, kanske något eller några hundratusental, men knappast miljoner. Nu handlade saken också om påståenden om att Israel skulle försöka att fördriva alla palestinier också från Västbanken, det är över tre miljoner till. Fem och en halv miljon drivna på flykt? Knappast.

Det är inte 1948. Finns inte chans att Israel kommer att ge sig på detta, de skulle bli en paria och utsättas för sanktioner från helvetet. Än mindre skulle de skulle lyckas med det.
Citera
2023-10-11, 22:11
  #11392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Allt hänger ihop med att Hamas i lördags angrep Israel utan annat syfte än att avrätta civila, kvinnor, barn och med stolthet ta det på sig inför världen. I ett svep lyckades de rättfärdiga hela Gazaremsans neutraliserande. Det är så enkelt nu.

Det där med halshuggna barn och våldtagna kvinnor har ju tillbakavisats av ansvariga reportrar; det förstnämnda personligen av ansvarig journalist och det senare av LA Times.

Det är heller inte så enkelt, som jag sa händer saker och ting inte i ett vakuum. Det finns en lång historia här, och åtskilliga krigsförbrytelser av specifikt Israel. Mycket sporadiskt dödande, ickerättssäkra fängslanden och diskriminerande checkpoints över hela Palestina - men 2023 verkar alla ha glömt detta. Vi alla ska tydligen bara ignorera den stora elefanten i rummet, och sitta här och låtsas som att Israel helt oprovocerat utsattes för en (såklart hemsk) terrorattack. Och så hejar man på att Israel ska föra krig mot hela Palestina, trots att det var Hamas som utförde attacken och inte palestinska myndigheter.
Citera
2023-10-11, 22:11
  #11393
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Bra artikel. Det väcker ju frågor om Hamas plan och syfte som vi diskuterat tidigare. De fängslade folk men sköt sedan ihjäl dem. De hade tid och möjlighet att ta dem till Gaza som fångar, men dödade dem istället. De stannade många timmar och väntade på israeliska armén för att sedan kriga mot dem. De hade kunnat gå tillbaka över gränsen. Trodde de att de skulle kunna behålla Kibutzen under Hamaz kontroll och besegra israeliska armén? Eller var de ett självmordskommando som bestämt sig för att dö där?
Tror de enbart är drivna av hat och blodtörst. Och de är SÅ slaktsugna att de planerade och tränade för detta under en lång tid. Takes shit to a new level, doesnt it?
Citera
2023-10-11, 22:11
  #11394
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Hela Gazaremsan är ju ett självmordsfolk idag.
Ja o nu ryker el, vatten, livsmedel o bistånd till lössen.
Citera
2023-10-11, 22:12
  #11395
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barfotalasse
Vilket är helt korrekt. Israel är ett ganska civiliserat land med en produktiv smart befolkning varav häften är ashginaziska judar, vilka i princip är européer.

Man kan överhuvudtaget inte jämföra med skrikande inavlade muslimaraber med låg IQ.
"Ett ganska civiliserat land", men också väl försett med sefardiskt pack, judisk inavel, judiska sekterister som skriker efter blod, politiska extremister och allmänna chauvinister i en salig blandning. Att se assimilerade judar till vardags i Sverige och att se judar in action i Israel är som natt och dag.
Citera
2023-10-11, 22:13
  #11396
Medlem
HejaFinlands avatar
Den här Hamaskillen har lite otur när han skall flyga "paraglider" (Eller vad nu de små flygmaskinerna heter) till Israel för att mörda barn.
https://twitter.com/Heroiam_Slava/st...88761977237643
Citera
2023-10-11, 22:13
  #11397
Medlem
needAlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Nya tider nu. Israel kommer att göra allt för att försäkra sig om att Gazaremsan inte förblir en grogrund för Islamistiska terrorister. Om det kräver ockupation, så blir det ockupation. Om det kräver bombning så blir det bombningg. Om det kräver att Gaza införlivas med Israel så blir det så. Om det kräver att Gaza jämnas med husfundamenten och spolas i Levantiska sjön, så blir det så. Hur de än löser det så kommer Israel att se till att de har kontroll.
Därom råder det knappast någon fråga. Naturligtvis kommer Israel nu att gå in med all kraft som behövs för att radera ut Hamas och Al Qassam från Gaza om det så slutar med att remsan blir en parkeringsplats. Ser inte att det kommer sluta annorlunda. Men egentligen vill inte Israel ha Gaza, är typ som när Finland tackade nej till att återfå Karelen på 90-talet. Kostar mer än det smakar.
Citera
2023-10-11, 22:14
  #11398
Citat:
Ursprungligen postat av TeamAbrupto
Jag har själv varit i Israel och infödda israeler kallas för sabra. Sabra är namnet på en kaktus och det är så de uppfattas. De är inte trevliga alls utan väldigt arroganta. Här i Europa tycker nog många, kanske utan fog dessutom, att fransoser är arroganta men de är ingenting i förhållande till israeler.

Chassidjudarna spottar på kristna och Maimonides, en av de största tänkarna inom judendomen, har uttryckligen sagt att judar ska spotta när de går utanför en kyrka eller kyrkogård. Går de förbi en synagoga eller judisk gravplats ska de däremot säga en välsignelse. Går de förbi en moské ska de dock inte spotta då de inte anser islam vara en religiös avart.

De flesta av er har ingen aning om vad judisk rasism är eller hur den har utvecklats. Den judiske professorn Israel Shahak har varit vänlig nog att förklara för omvärlden vad de egentligen tycker.

Här är en mycket läsvärd länk för er som vill veta vad judarna tycker.
https://ifamericansknew.org/cur_sit/shahak.html

De är antikrist - de har ingenting - precis som muslimerna - de har heller ingenting.
Citera
2023-10-11, 22:14
  #11399
Medlem
MonCounsins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barfotalasse
Ja, men inte av de ”europeiska” judarna som bott i Europa i hundratals år och beblandat sig med både germaner och skaver. Du vet de som pratar det jiddisch. Det är dem som främst bor i USA. De kan vara blonda och blåögda. Många av dessa har flyttat till Israel och utgör nästan hälften idag.

Dessutom har de inte bedrivit frekvent kusingifte i 1400 år som muslinerna. Så jo, det är enorm skillnad.
Kusinäktenskap är också frekvent förekommande bland Ashkenazer, en delförklaring till den unika gemenskapen dem emellan.
Citera
2023-10-11, 22:14
  #11400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GIFlintharta
Nu handlade ju frågan inte om det allmänt är synd om dem som mördar småbarn och rejvande tjejer och om de lever ett gott liv under Hamas styre, utan om Gaza (alltså inte Israel eller Västbanken) är ockuperat. Svaret på den frågan är nej. Det finns inga israeler på Gazas territorium. Det är Gazas regering som styr i Gaza, inte Israel. Det är också ett av skälen till att de flesta länder i världen, inklusive Sverige, har erkänt Palestina (bestående av Gaza, Västbanken och östra Jerusalem) som en självständig stat.

Jag tror du saknar en skruv.
En självständig stat kan stå under ockupation.

Du driver en pseudodebatt, hela världssamfundet är ganska enad i det faktum att människorna på västbanken och gaza helt saknar bestämmanderätten över sitt samhälle och sina liv.

De får inte bestämma över:
- Energi som tillförs sitt område, el,bensin, olja osv.
- De får inte ha en egen valuta
- De får inte ha en egen arme
- De får inte kontrollera sina egna gränsövergångar
- De får inte importera eller exportera varor som ett fritt land.

Men om du önskar definiera det som icke ockupation så får du gärna göra det, det är inte en uppfattning du delar med särksilt många psykiskt friska individer, eller några av de världsliga organen som FN osv.


Israel hindrar befolkningen i dessa områden att leva fritt, som man förväntar sig i alla icke ockuperade länder i hela resten av världen.

Du får gärna fortsätta pseudodebattera detta
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in