Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-09, 16:01
  #6613
Medlem
-DaRude-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HelgeBuk
Nja du har nog en felaktig bild av situationen. Israel har inte för avsikt att mörda barn, till skillnad från palestinierna.

Det spelar mindre roll vilken "avsikt" de påstår sig ha när resultatet ändå är detsamma. Det räcker inte att hävda att avsikten inte är att bomba barn eller civila när man ändå urskillningslöst bombar civila elvavåningshus. Det är liksom inte första gången, de bombade civila mål så sent som i maj och juni med döda barn som följd. Och varje gång har de samma ursäkt förberedd, att Hamas förvarar vapen där. Det har i princip aldrig styrkts, det är bara något vi förväntas blint tro på varje gång de angriper civila byggnader. IDF har dessutom skjutit ihjäl barn vid flera tillfällen.

Nu kör man en all-in blockad med avsikten att svälta och isolera populationen från omvärlden ännu mer, samtidigt som man i princip bara uppmanar civila att ge sig iväg om de inte vill dö. Ge sig iväg vart, exakt? In i Israel? Nej, där är de inte välkomna. Det är jävligt lätt att sitta i Stockholm och tycka att det är snällt av Israel att "varna" palestinierna innan de släpper bomberna och smular sönder deras hem, men om det var svenskar som fick denna givmilda "varning" i sitt eget land så hade nog reaktionerna varit annorlunda. Det är nämligen så palestinierna ser det.
Citera
2023-10-09, 16:01
  #6614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fioehlbaerth
Israel vill ju inte längre ockupera Gaza och inte heller låta mördare slippa in i Israel.
Israel har under alla år ockuperat Gaza. Nu på senare tid utifrån genom en blockad både längs egna gränser och blockad av internationell sjöfart.
Citat:
Dumt att bita handen som föder en, nu får dom klara sig själva.
Tror du Israel låter dem göra det då? Öppnar deras rätt att låta internationell flyg- och sjöfart ta sig till Gaza.
Citat:
Jag förordar etnisk rensning i form av fördrivning till muslimska länder.
Gaza skapades som ett flyktingläger från Israels fördrivning av den palestinska befolkningen i det som kom att bli Israel och nu skall de fördrivas en gång till. Ni Israelvänner är så humanitära.
Citat:
Skulle det nog inte gjort om araberna heller, om det inte varit för att en massa vänsterliberaler i väst ska visa sig progressiva och dalta med och uppmuntra halvapor.
Halvapor???? Rasismen från högerextremisterna här på FB är kväljande!
Citera
2023-10-09, 16:01
  #6615
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guru-Guru
Klart att Iran skulle kunna beodra Hezbollah att gå in i Israel, men de vet att de inte skulle kunna vinna särskilt mycket på det. Inte nu när IDF är på krigstigen på allvar. Det skulle kosta Hezbollah för mycket och som sagt var har de redan problem med oglada libaneser på hemmaplan. En attacka på Israel i dagsläget skulle försvaga de på tok för mycket. Skjuta en och annan raket och spränga en och annan israel lär de forstätta med, men inte i en större skala än de redan gör.

Tror jag. Nu är jag iofs inte en inavlad arab så gud vet att jag kan inte tänka som en så jag kan ha fel.

Jag tror också det är det mest sannolika, men det behövs nog inte mycket till gnista för ett det hela skall ta fyr. Det kommer nu lite rapporter om att israelerna inatt knäppt två infiltratörer från Libanon i norra Israel. En raket eller granat hit eller dit är en sak, i vart fall om man skjuter på israeliska militärer. Men trillar det ned raketer på civila måltavlor så kan reaktionen från Israel bli avsevärt starkare än den blivit om samma sak hänt för två veckor sedan…

Jag skulle säga det alltid är svårt att förutse och förstå samtliga mellanöstringars tänkesätt. De kan resonera helt sakligt och sedan plötsligt försvinna iväg i stolleresonemang i tangentens riktning, det är lite som att prata med någon som lider av vanföreställningar eller en folkpartist.
Citera
2023-10-09, 16:02
  #6616
Medlem
anomaligns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ziracorn
Palestinierna är väl trötta på att aldrig få några ståla från de snåla judarna. Ge dom en miljard dollar, så blir det slut på raketerna. Simple as that.
Det har usa/sion råd med!

Det blir istället mindre pengar för Palestina. EU fryser med omedelbar verkan bistånd på 700 miljoner euro (nästan en miljard dollar) till Palestina.

https://www.svt.se/nyheter/hamas-att...e88d0424554e5e
Citera
2023-10-09, 16:02
  #6617
Medlem
AD-3sTrIpEss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Oj jävlar.. 300.000 + dom som redan är i militären är inte dumt för ett land som har mindre befolkning än oss. Många lär dö

De håller just nu på och försvagar Hamas så mycket det bara går innan man går in med full kraft på marken. Därför man uppmanat folk at fly därifrån nu.
Citera
2023-10-09, 16:03
  #6618
Medlem
AD-3sTrIpEss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Israel har under alla år ockuperat Gaza. Nu på senare tid utifrån genom en blockad både längs egna gränser och blockad av internationell sjöfart.

Tror du Israel låter dem göra det då? Öppnar deras rätt att låta internationell flyg- och sjöfart ta sig till Gaza.

Gaza skapades som ett flyktingläger från Israels fördrivning av den palestinska befolkningen i det som kom att bli Israel och nu skall de fördrivas en gång till. Ni Israelvänner är så humanitära.

Halvapor???? Rasismen från högerextremisterna här på FB är kväljande!

Högerextremisterna hejar ju för fan på palestinierna. Läs tråden om NMR.
Citera
2023-10-09, 16:04
  #6619
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Hur kan du påstå att Gaza har alla chanser till att skapa ett bra fungerande samhälle? De är under blockad av Israel. Allt gods som skall in i landet måste passera en israelisk gränskontroll. Skall man resa ut ur landet måste man ha tillstånd av Israel. Under de förutsättningarna är det märkligt hur pass bra de ändå har klarat sig.

Om man vill resa ut ur Gaza genom att resa in i Israel, ja. Inte jättekonstigt att Israel vill ha koll på vilka som reser in i landet från Gaza-remsan.
Men vill man ut ur Gaza kan man också välja att resa ut genom Egypten.
Citera
2023-10-09, 16:05
  #6620
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AD-3sTrIpEs
De tokbombar väl allt som är kopplat till Hamas redan. Fast inte det andra.

här kan man se vilken precision de har i träffarna.

https://twitter.com/AJEnglish/status...yeds-live-shot
Citera
2023-10-09, 16:05
  #6621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av guderi
Inte lika glatt humör som i Lördags? Då var det inga konstigheter att döda lämlesta och våldta civila, eller hur?
Hamas är klassad som en terrorgrupp och handlar därefter.
Israel är klassad som en civiliserad demokrati och ska handla efter det.
Det är skillnaden.
Citera
2023-10-09, 16:05
  #6622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alseno
Säger hamas som var dom som kidnappade dessa israeler. Trovärdigt, jovisst.

Massbombar man Hamas-anläggningar i Gaza så är det trovärdigt att några av de människor som befinner sig i dessa byggnader kommer att stryka med.
Citera
2023-10-09, 16:05
  #6623
Medlem
stukads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krakem
Sluta med ditt religiösa ljugande nu abdol. Fenicierna har mer gemensamt med forntidsgreker (kaaniter) än dem flip-flop araber som kryssar runt utan hjälm på moped i Gaza. Alla seriösa skrattar åt dina pinsamma försök att civilisera de musimska arabockupanterna.


Jag gillar inte att förolämpa en person och istället låta det vara.

Som grekisk ortodox började jag intresserade mig för litteratur. Självklart är mycket av den påhittat men inte allt. Det finns bevis för att greker och som jag kallar phenicier/akkadier slogs ihop, även andra mindre folk från olika ställen.
Kaaniter stämmer bra överens med det du säger förutom att de inte var lika utvecklade och som akkadier.

Islam hade inte ens uppfunnits under denna tid. Har du tappat huvudet? Medelhavet var fult med folk men de största runt medelhavet innan rommarna var Grekernas allians med Phenicien (enkelt namn) och Egypten. Phenicierna med kopparna från cypern och bra skepp seglade ända upp till Irland och lämnade DNA.

Kanske vi menar samma men skriver annorlunda.

Om du vill kan jag ta dig till Palestina med muslimsk dräkt och låta dig leva i Gaza i fem år?
Citera
2023-10-09, 16:06
  #6624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nannegijala
Om man vill resa ut ur Gaza genom att resa in i Israel, ja. Inte jättekonstigt att Israel vill ha koll på vilka som reser in i landet från Gaza-remsan.
Men vill man ut ur Gaza kan man också välja att resa ut genom Egypten.
Och om man vill resa ut ur landet till havs, ut på internationellt vatten? Med flyg kanske?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback