Citat:
Ursprungligen postat av
otello
Israel var ju där först, men det är ganska irrelevant. Endast Palestina/Hamas sysslar med terrorbombning och oprovocerat våld mot civila.
Israel kom dit på fyrtiotalet, när det redan bodde folk där, och menade att de hade rätt till platsen för att deras heliga bok sade att de hade bott där för tvåtusen år sen. Det är ganska långsökt att säga att de var där först.
Och tyvärr stämmer det inte att det bara är Hamas som ägnar sig åt oprovocerat våld mot civila. Israel brukar bomba byggnader i det tätbefolkade Gaza med många civila dödsoffer som resultat, och enskilda IDF-soldater är inte sällan fanatiker som misshandlar och trakasserar palestinier. Det finns inte en god och ond sida i det här, utan snarast två onda sidor och två civilbefolkningar som står i kläm mellan dem.