Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-11-07, 12:13
  #26881
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrEGrey

Deras tämligen bindgalne FN-ambassadör var häromdagen ute och gapade om att FN stödde terrorism och att alla medlemsländer borde ”defund the UN”. Han möttes av ungefär samma å hans vägnar generade tystnad som när han häromveckan tog på sig en judestjärna i säkerhetsrådet och därigenom jämställde sig själv med offren för förintelsen och även implicerade att alla andra medlemsländer var nazister. Det landade inte så bra kanske man kan säga.


Att det finns israeliska knäppgökar och att israeler (och andra judar) slitit ut orden nazist och antisemit, det råder det ingen tvekan om. I 80 år har man använt dessa ord som slagträn i alla sorters debatter. Den som inte håller med till 100% är nazist osv. Helt absurt.

Att FN stödjer terrorism är dock inte konstigt att påstå.
Att Hamas lever och frodas och kan dra iväg tusentals raketer och göra Gazas underjord till en schweizerost, är delvis FN:s fel. Att Hamas ostört kan bygga en tortyrcentral under ett sjukhus i Gaza, är också delvis FN:s fel.

Och en logisk följd av nuvarande krig, är att Israel ger FN fingret och styckar upp Gaza.
FN och Västvärlden kan knappast klaga. De som tycker att det är olämpligt att Israel tar över Gaza, har haft DECENNIER på sig att fixa en annan lösning. Men alla trampar bara vatten + att man vräker pengar över Hamas, som är ett gäng islamistiska, genomkorrupta psykfall.

Och nu har spelet slutat att handla om Palestina och bibliska gränser.
Det handlar om islamism VS den fria världen.
Hur stor brister Israel än har, är man galen om man som västerlänning inte håller på Israel efter den 7/10.
__________________
Senast redigerad av Eremona2.0 2023-11-07 kl. 12:20.
Citera
2023-11-07, 12:39
  #26882
Medlem
ThePuppetMasters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Samma människor som tyckte att det var skitkul att Hamas drog iväg tusentals raketer mot sjukhus, skolor och fan vet vad, i Israel Hela Gaza verkar ha ADHD/intellektuell funktionsnedsättning.
Konekvenstänkande står inte högt på dagordningen .....

Det är fö inte bara Israel som orsakar förödelse i Gaza. Hamas raketer trillar ju ner i Gaza!

Jag ser aldrig någon Gazabo skälla på Hamas offentligt ......

Det finns två anledningar till det.

Antingen så är det för att de är rädda för repressalier. (läs dödsstraff)

eller...

Så är det för att väldigt få muslimer anser att Hamas är onda.

https://www.pewresearch.org/global/2...and-hezbollah/

Folk måste börja inse hur våldsam religion islam faktiskt är.
__________________
Senast redigerad av ThePuppetMaster 2023-11-07 kl. 13:16.
Citera
2023-11-07, 13:00
  #26883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThePuppetMaster
Det finns två anledningar till det.

Antingen så är det för att de är rädda för repressalier. (läs dödsstraff)

eller...

Så är det för att en väldigt få muslimer anser att Hamas är onda.

https://www.pewresearch.org/global/2...and-hezbollah/

Folk måste börja inse hur våldsam religion islam faktiskt är.

Det andra alternativet är antagligen det rätta.
Om det fanns en majoritet i Gaza som var mot Hamas, kunde man ha fått hjälp av FN (och även Israel) om man ville göra upp med denna islamistiska, bindgalna gangstergruppering.
Gazaborna ber inte om den hjälpen och man arbetar inte aktivt mot Hamas.

Och om man tittar på reaktionerna efter 7/10, märker man ju att miljontals muslimer i hela världen håller på Hamas. Alla dessa miljoner muslimer är ju inte förtryckta av Hamas. De har valt att hålla på Hamas, och det har också Gazaborna.

Det finns ett brett stöd för Hamas bland muslimer, både inne i Gaza och utanför.

Profeten M var knappaste någon fredens man heller...
Jag uppfattar islam som en grov, våldsam och primitiv religion.
Jag vill minnas att Koranen avslutas med en beskrivning av nån kvinna som hängs "med bastrep" eller liknande. Typ på sista sidan.... vilken fräsch bok.
__________________
Senast redigerad av Eremona2.0 2023-11-07 kl. 13:03.
Citera
2023-11-07, 13:13
  #26884
Medlem
FN är korrupt, det är sen gammalt. Men frågan, är om tex röda halvmånen skulle sköta biståndet bättre?
Citera
2023-11-07, 13:20
  #26885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Jag tycker det är dags att inse att vi inte kan påverka andra länder, och därför ska vi låta dem hålla på med sin skit, så länge det inte påverkar oss. Mycket av det vi plågas av beror på att vi delar med oss av västvärldens teknik och vapen. Det är iPhones som orsakat invasionen till Europa från de mest primitiva ställena på jorden.

Folk på Gaza vill ha den prakt de tycker andra stulit från dem. De inbillar sig att Israel kunde ha varit ett ännu rikare Palestine. Trots att alla platser där de själva och andra islamister slår ner sina bopålar på blir shitholes. Det blir outhärdligt för alla människor som har beröringspunkter med kriminella islamister. Vi noterar att inga arabländer vill ha dessa islamister eller ens deras kvinnor och barn in i sina länder. De har lärt sig den hårda vägen med inbördeskrig som tack för hjälpen, likt vi lär oss nu i Sverige.

Kina är en lyxfälla som har ekonomiska problem, och slutar vi köpa deras skräp löser vi många problen. Samma sak med araberna och deras olja. Genom elektrifiering kommer araberna inte kunna skada våra ekonomier.

Det där med mänskliga instinkter går inte jag på som förklaringsmodell. Jag anser att det viktigaste momentet i en god uppfostran, för att leva i en civiliserad värld, är impulskontroll och lära sig olika gränser i förhållandet till andra människor.

Du låter som en klok mänska.
Alla religioner har försökt leda folk från ont till gott. Det jag kallar instinkt är nån slags djuriskhet/girighet som inte funkar i det moderna samhället.
Vi har haft fred sen 1679 i västsverige där jag kommer ifrån. Då var det norrmännen som var inne och brände gårdar och dödade folk.

Problemet med Mellanöstern är att de inte haft nån paus i 340 år. Religion är ett stort problem men bristen på fred under lång tid det största problemet enligt min åsikt.
Då blir uppfostran åt helvete på köpet.
__________________
Senast redigerad av Lugnochfinnutack 2023-11-07 kl. 13:44.
Citera
2023-11-07, 13:42
  #26886
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Sanningsvittnet Cecilia Uddén malde på i P4Extra. Är hon Hamaskramare? Israel är the bad boy enl henne.
Citera
2023-11-07, 14:59
  #26887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Krankentot
Sanningsvittnet Cecilia Uddén malde på i P4Extra. Är hon Hamaskramare? Israel är the bad boy enl henne.

Att Israel är Satan själv, är en gammal svensk klassiker, svår att bekämpa.
Jag läste nyss att Greta Tunberg tagit över stafettpinnen LOL. Pro-Palestina är hon, gäsp .....
Hon ärver sina åsikter från äldre vänstertomtar.
Bara 19 år gammal och helt slut i huvudet. Fattar hon vilken plats hon har i ett land som designats av Hamas och Palestinier? Hon får ett par rejäla örfilar och sen är debatten slut. Välkommen till Palestina.
Hon representerar en västerländsk kvinnotyp som islamister hatar mer än böldpest.

Jag har fö noterat att de svenska reaktionerna på 7/10-attackerna är lama och fega men vad kan man vänta sig? Vi har inhemskt valboskap som älskar Hamas och det är såklart viktigare att få röster än att stå upp våra så kallade kärnvärderingar. Nyss gav vi 150 miljoner till medeltida svin svin som våldtar barn och skändar kvinnolik och halshugger dem för skojs skull...

Sverige har utan tvekan en del i det som hände den 7/10 men vår skuld är tabu i svensk media.

Sverige har varit med och byggt monstret Hamas.
Och när israelerna får frispel och bombar skiten ur islamisterna vi varit med om att skapa, skäller vi på Israel!

Man skäms som vanligt över att vara svensk.
Citera
2023-11-07, 15:26
  #26888
Medlem
Mindbusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vistula
Enligt Aftonblaskan har över 4000 barn dödats.

Enligt Hamas. Lite märkligt att de så snabb har koll på antalet döda. Det tog israelerna flera dagar att kontrollera antalet döda den 7 oktober.
Citera
2023-11-07, 15:32
  #26889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Enligt Hamas. Lite märkligt att de så snabb har koll på antalet döda. Det tog israelerna flera dagar att kontrollera antalet döda den 7 oktober.

Det är ju siffror dragna ur röven.
Gaza har bombats dagligen i en månad. Finns inte en chans att man har grävt fram tusentals döda och fått koll på alltihop. Detta har diskuterats tidigare i tråden. Hamas pratar skit.

Man får ju också tänka på att döda gazabor ligger begravda under bombade hus.

Hur i h-e skulle man kunna gräva fram alla dessa barn?

Mkt märkligt också, att Hamas (som totalt skiter i om folk dör) rapporterar döda överhuvudtaget.
Hamas säger uttryckligen att Gazaborna är FNs ansvar.
Och hade Hamas brytt sig om dem, hade inte tusentals dött osv.
Citera
2023-11-07, 15:47
  #26890
Medlem
Gojiiras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Krankentot
Sanningsvittnet Cecilia Uddén malde på i P4Extra. Är hon Hamaskramare? Israel är the bad boy enl henne.
Hörde också det, hon verkar onekligen en Hamasanhängare.
Citera
2023-11-07, 16:21
  #26891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Det är ju siffror dragna ur röven.
Gaza har bombats dagligen i en månad. Finns inte en chans att man har grävt fram tusentals döda och fått koll på alltihop. Detta har diskuterats tidigare i tråden. Hamas pratar skit.

Man får ju också tänka på att döda gazabor ligger begravda under bombade hus.

Hur i h-e skulle man kunna gräva fram alla dessa barn?

Mkt märkligt också, att Hamas (som totalt skiter i om folk dör) rapporterar döda överhuvudtaget.
Hamas säger uttryckligen att Gazaborna är FNs ansvar.
Och hade Hamas brytt sig om dem, hade inte tusentals dött osv.

Det kan faktiskt även betyda att långt många fler har dött. Det är inte märkligt. Döda civila = Med bra propaganda.
Citera
2023-11-07, 16:30
  #26892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det kan faktiskt även betyda att långt många fler har dött. Det är inte märkligt. Döda civila = Med bra propaganda.

Ja såklart, det är propaganda.
Men man tycker ju att folk borde se hur absurt allting är.
Hamas rapporterar döda, verkligen?
Hamas har ju huvudansvaret för att folk dör dessutom....
Släpp gisslan och förbered folk på krig, hur svårt kan det vara?

Ja ja ..... hoppas de river hela Gaza.
Jag har försökt hålla på båda sidor i åratal. Jag har gett upp.
Gaza är fn ett politiskt missfoster som ska avlivas, punkt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback