Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-10-07, 18:28
  #1789
Medlem
Vargunge1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Palestinierna får ju inte ha ett eget land pga Israel.
det finns inga palestinier där. Det är araber. Palestinier (Filistee'r) är zigenare som lever i Europa sedan de fördrevs från Judea
Citera
2023-10-07, 18:28
  #1790
Medlem
finns det något konto på telegram som visar attackerna i Gaza ? ?
Citera
2023-10-07, 18:28
  #1791
Medlem
Utrota alla äckliga muslimer. De får hålla sig i muslimland. Man kan inte göra uppgörelser med muslimer, de bara ljuger för att få vad de vill.
Citera
2023-10-07, 18:29
  #1792
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av momsavdrag
Tragi-komiskt när en arab börjar skriva om andras inavel 😅

Drar du det från hela texten bevisar det bara hur pass inavlade du är och vill skydda dina kusiner! Åsna
Citera
2023-10-07, 18:29
  #1793
Medlem
Gör hela Gaza till en sandstrand!
Citera
2023-10-07, 18:29
  #1794
Medlem
Fiskmos14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskfarsan
Ingen är vinnare på långsikt. Den nya världsordningen som kommer att implementeras 2026 kommer efter att kristna, muslimer och judar krigar mot varandra. Detta krig kommer att eskalera tyvärr. Tragiskt att Liberalerna vill sälja vapen till Israel istället för att skicka fredsbevarande trupper. Krig är visst fred och fred är krig, och liberalerna har inget med liberalism att göra.
Vad menar du med den nya världsordningen och varför just 2026?
Citera
2023-10-07, 18:29
  #1795
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Palestinierna får ju inte ha ett eget land pga Israel.

Fel. Palestinierna får inte ha ett eget land pga USA.

(Det bor fler judar i USA än i Israel för övrigt.)
Citera
2023-10-07, 18:30
  #1796
Medlem
coconutoils avatar
Ryssland har 100 % ett finger med i spelet, tragiskt att många palestinier kommer förlora sina liv som följd.
Citera
2023-10-07, 18:30
  #1797
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av buzzkiller
Att välja mellan judar och muslimer är som att välja mellan pest eller kolera. I detta fall, hejar jag på judarna då jag anser att muslimerna är ett större hot, plus att deras kultur är avskyvärd och ej bör förpesta fler platser än deras egna skithålor till länder.

helt jävla egalt vem som dödar vem i sandöknen. i en sund värld skulle svensken inte behöva bry sig alls
Citera
2023-10-07, 18:30
  #1798
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Kontrollstyrelsen
Somliga förstår inte detta och vill inte ha någon form av ordning.
De är konstant kränkta. ända tills helvetet fryser till is.
Britterna som ockuperade Levanten skapade Israel så att judar och muslimska araber skulle förgöra varandra. Och sedan dess hade har judar och muslimska araber haft otaliga krig
Citera
2023-10-07, 18:30
  #1799
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Jag sa inte att jag utesluter att Israelerna tappar det och låter hämndlystnad ta över. Vilket är precis vad terroristerna i Hamas önskar sig. Visst är det en möjlighet, men faktum kvarstår och det är att Israelerna i allmänhet och Netanyahu i synnerhet redan har förlorat.

Knappast så. Netanyahu kommer befästa sitt inflytande ytterligare. Attacken kommer framställas som ett tecken på att hotet mot Israel är större än på mycket länge, vilket gynnar Netanyahu på samma sätt som det alltid gjort. Ett par huvuden inom säkerhetstjänsten kommer kanske rulla men det är mest av symboliska anledningar.

Hur många döda araber innan USA manar till besinning denna gång? Antalet torde vara högre än tidigare eftersom attacken var så pass omfattande. Israel är mer eller mindre tvugna att döda ett par tusen araber nu för att statuera exempel eftersom de skulle framstå som svaga annars.
Citera
2023-10-07, 18:30
  #1800
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Israel stöttades av FN, menar du att FN och internationell rätt inte är legitim?
Du får verkligen läsa på, om du ska hävda att staten Israel utropades med stöd av FN. Så var inte fallet.
Judarna utnyttjade byråkratiska låsningar och motsättningar i en lång rad förhandlingar i FN och andra internationella organ, för att kunna utropa en egen stat utan FNs godkännande först. Fullt medvetna om att detta skulle leda till krig med samtliga grannländer och rucka på världsekonomin på köpet. Det var en del av Ben Gurions strategi för att inta delar av Palestina. Ett känt upplägg som kallades "Plan Dalet". https://en.wikipedia.org/wiki/Plan_Dalet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback