Citat:
Ursprungligen postat av
Judgment
I detalj?

Det är väl rätt lätt att klura ut vad som skett om man är åtminstone något insatt inom konflikten. Som någon tidigare skrev så är det en betald operation, en falseflag, för att kunna utrota Hamas… eller varför inte alla palestinier.
Du måste förstå att politiker gladeligen slaktar sina medborgare för att åstadkomma sina mål. 9/11 är ett exempel. De blir ju inte beskyllda utan allt är väl uttänkt och någon annan får ta straffet. De som litar på MSM kommer aldrig att förstå vad som egentligen sker.
Om det är så lätt att förstå borde det vara lätt att förklara? Nethanyahu har betalt Hamas för att tysta hemmaopinionen mot hans megalomani, om jag förstår dig rätt. Nu kan Nethanyahu ”utrota” palestinierna. Att det är rimligt förstår vi till exempel av att 9/11 var ett inside job. Men allt detta är dolt för de stora massorna, och det kan vi tacka medierna för.
OK 👍
Jo. Förresten. Är israelerna alltid bakom Hamas attacker eller är det bara denna. Är det judar i gemen eller är det bara Nethanyahu?