Citat:
Ursprungligen postat av
AnonOnMouse
Ja. Det finns ju ett behov dock. Det är en del praktiska saker som behöver göras. Åka bil, fixa nycklar, knappa på datorn i olika register åka och öppna och säga hej. Men jag känner att det de gör är övervärderat. De försöker själva höja yrket till något som skall liknas vid ett avancerat jobb så att de kan ta MASSA PRÖJS. Onödigt mycket pengar går in i mäklarnas fickor. När det är uppenbart skevt (de står på säljarnas sida) så skorrar det betänkligt.
Jo det kan ju tyckas är mkt pröjs, men det ligger en hel del dötid och sena kvällar och helgjobb bakom innan kontraktet är påskrivet.
Om du tittar på unga mäklare och hur mkt tid de spenderar på jobbet vs hur mkt de faktiskt tjänar så är timlönen sannolikt högre på mackedonken.
De flesta slutar inom något år, då de inte orkar med arbetssituationen och arbetsvillkoren.
Jag avundas inte mäklare. Tjänar de bra är det bara att gratulera och har inte kommit gratis.