Citat:
Ursprungligen postat av
Avengersson
Oavsett vad så verkar det som om hela världen endast sitter och tittar på när Putin leker sin mördarlek, helt fri från att behöva ta ansvar. Ingen kommer ens försöka ta honom. OM nu någon ville ta honom och göra processen kort så hade man gjort det. Kommer aldrig att hända och det vet Putin. Terrorn kommer därför fortsätta tills den avgörande kulan genomborrar hans skalle, lita på det.
Ja, detta är nog det värsta. Här finns otaliga och entydiga dokumenterade övergrepp som visar på hur en nation begår övergrepp mot sin närmsta granne. Även om gensvaret i detta fallet är betydligt starkare än vad som är normalfallet så är det uppenbarligen inte starkt nog, för Putin fortsätter ju att orsaka hundratusentals människors död. Vid det här laget har människor motsvarande hela befolkningen i Malmö dött under konflikten, och för vad? Ryssen har ju också gjort liknande saker världen runt genom att stödja regimer i Syrien och Venezuela, underblåsa revolter i Afrika och ändå har väst fortsatt att upprätthålla relativt normala relationer med Ryssland.
Man hoppas ju att dokumentärer av det här slaget kan få väst (och rysssvännerna) att tänka om, men ser man på många av svaren i tråden så verkar det inte vara fallet.