Citat:
Ursprungligen postat av
Exxus
Så det kan låta, när det kom ifrån annat håll lite tidigare var det otänkbart
https://www.expressen.se/nyheter/s-s...en-mot-gangen/
"Den nya våldsvågen som slagit till i Sverige kräver nya åtgärder, säger Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson.
Nu föreslår hon att militären ska kunna sättas in för att hjälpa polisen, rapporterar*Aftonbladet."
Tycker det luktar riktigt illa om det här populstiska utspelet.
Satt sossarna med insideinfo om vad som skulle komma?
Polisens pressträff nu på förmiddagen, samt Uffes möte med ÖB och Thornberg (senare idag) "om att de ska samarbeta och att det blir saker" som Magda precis tryckte på för att avlasta/frigöra poliser.
Här ser jag det som att nu Magda plockar väldigt lätta politiska poäng och att nu många kommer tro att "det är tack vare dem som det nu blir på det viset.
Grattis till ytterligare ett politiskt lyckat drag tack vare "förädare" inom polisen och FMV som läcker direkt till Sveavägen 68.
Länk till intervjun med Magdalena i Morgonstudion där hon får rabbla på utan större "kritiska" frågor den som stack ut var uttalandet tidigare från Peter Hultqvist om att använda militär och den "helomvändning" som sossarna nu gör i frågan. I övrigt får hon fritt spelutrymme och ta åt sig äran för det här. Se också hur hon härskar över progrmledaren efter kritiska frågan om att de ändå suttit i åtta år innan..
https://www.svtplay.se/video/8oG3nxB...angvaldet-4826
Någon som anser att jag har fel i den här analysen?