Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-09-28, 17:24
  #157
Avstängd
DevilsDens avatar
Nej! ingen militär löser detta problem då det är ett mänskligt problem.

Defekta familjer föder bara upp nya barn som sen blir kriminella pga våld, misshandel, misär, sexuellt utnyttjande etc.

Det tar aldrig slut förens mänskligheten förstår detta. Annars ökar bara regeringar sin polis med militär och sen är det kört. Detta vet alla intelligenta människor som läst om historia.

Dom kommer bara införa strängare lagar som drabbar oss och våra rättigheter flyger alla världens väg.
Citera
2023-09-28, 17:25
  #158
Avstängd
Hejstefans avatar
Debatt nyss mellan Ardalan Shekarab och Richard Jomshof.
Backa till början..
https://sverigesradio.se/avsnitt/stu...8-september--2
Citera
2023-09-28, 17:27
  #159
Medlem
Kebab helt väck i debatten.
Citat:
Ursprungligen postat av Hejstefan
Debatt nyss mellan Ardalan Shekarab och Richard Jomshof.
Backa till början..
https://sverigesradio.se/avsnitt/stu...8-september--2
Citera
2023-09-28, 17:27
  #160
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bubba00
Jag instämmer överlag i era analyser.

Dock tror jag, som sagt, att det är troligast att militära skyddsvakter nyttjas, om man ska sätta in någon typ av trupp.

Jag gissar att du gjorde värnplikten för ganska länge sedan, 101000111?

Det du säger om militärpolisen stämde nämligen mycket bra en gång i tiden. Jag minns tiden då den lokala polisen var varannan permissionshelg begärde understöd från MP och stadens torg, eller någon krog, intogs under spektakulära former. Då ingrep MP mot såväl värnpliktiga som lokala förmågor. Samarbetet med polisen var alltså mycket gott i regementsstäderna. Över radio eller telefon beviljades MP fri fart och uppdaterades på vad som egentligen redan då var strikt polisiära angelägenheter.

Tyvärr är den tiden förbi. Jag har viss insyn i det hela och kan med säkerhet säga att det idag är i det närmsta otänkbart att MP skulle göra ett ingripande ens mot värnpliktiga på permission. Deras jurisdiktion är strikt begränsad till garnisoner och övningsfält under pågående övning. Än mindre skulle de storma en krog, med dragna batonger och pistoler i hölster, och röja upp ett slagsmål mellan de lokala grabbarna och de värnpliktiga, som de kunde göra förr. Vilka tider det var!

Den samtida skyddsvaktens befogenheter och utbildning finner jag för övrigt lämpligare.

Instämmer även i att det går väldigt fort i svängarna nu. Våra gangsters har blivit nyttiga idioter. Deras patetiska illdåd styr hela den politiska utvecklingen mot stängda gränser, massutvisningar, stärkt våldsmonopol, riktad övervakning och utökade befogenheter för polis och militär. En utveckling som jag för övrigt tillstyrker.
Ännu ett lysande inlägg. Flashback när det är som bäst — ja, som det var förr!

Sista meningen: samma här. Det finns inget annat som hjälper.
Citera
2023-09-28, 17:27
  #161
Medlem
Indian Bruce Lis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
I många av fallen har föräldrarna sökt hjälp och inte fått det eller fått det men deras barn har rymt statens förvar.

De flesta föräldrar vill ju inte att deras barn ska kriminella.

Och dessa typ av barn anmäler dessutom sina föräldrar till Polisen, så fort föräldrar ryter ifrån mot dem. Vilket gör så att föräldrar får åka in till arresten…
Citera
2023-09-28, 17:29
  #162
Medlem
santos_devilles avatar
SD är gamla Socialdemokraterna och idag är Socialdemokraterna gamla SD.

Cirkeln är sluten.
Citera
2023-09-28, 17:29
  #163
Medlem
Det är koncentrationsläger vi behöver.
Lika bra att vi börjar vänja oss vid tanken.
Citera
2023-09-28, 17:32
  #164
Medlem
Militären är inte sämre än
bollibompa Polisen sätt hårt mot hårt!
Citera
2023-09-28, 17:33
  #165
Medlem
Ja, sätt in tungt beväpnad militär och polis och skjut för att döda. Dem skiter ju i vilka oskyldiga som blir dödade och skadade så varför ska vi bry oss om deras liv? Detta har vi massinvandringen att tacka för och det är politikernas fel. Den så kallade "berikningen" av Sverige. Detta lägger vi skattepengar på? När svenska pensionärer inte ens har pengar till mat. Skäms politiker!
Citera
2023-09-28, 17:33
  #166
Medlem
S.W.I.Ms avatar
Jaha, men då är ju båda sidorna överens, eller? Ska vi sluta käbblas och börja röja upp?
Allt hyckleri åt sidan så är det ju fantastiskt om det finns en bred consensus om jävligt hårda tag mot gängen.
Citera
2023-09-28, 17:35
  #167
Medlem
gubbroras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbie27
Ja, sätt in tungt beväpnad militär och polis och skjut för att döda. Dem skiter ju i vilka oskyldiga som blir dödade och skadade så varför ska vi bry oss om deras liv? Detta har vi massinvandringen att tacka för och det är politikernas fel. Den så kallade "berikningen" av Sverige. Detta lägger vi skattepengar på? När svenska pensionärer inte ens har pengar till mat. Skäms politiker!

Och vilka skulle dom skjutit på i Storvreta eller Jordbro och varför skulle det funnits militär trupp där?
Citera
2023-09-28, 17:35
  #168
Medlem
Avengerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PedalFot
Vem av militären är det som S vill sätta in? Nyinryckta Emil , lätt korpulent som skall störta fram med vadå? Kommer inte att funka . Då är det dom stamanställda som skall göra tjänst. Och då är det inte långt kvar till en statskupp.

Det är polisens jobb . Sist militären var inblandad gick det inte bra.

Vilken tur då att Göran Persson inte är malaj längre, då hade han med sitt fel arsle och sin feta "belly" fått rycka in och arbeta på riktigt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback