Citat:
Ursprungligen postat av
GodisM4nnen
Hej!
2023, vad går gränsen för ringa narkotikabrott och narkotikabrott på olika substanser.
Låt oss med tanken säga att en person har beställt 5g gräs för eget bruk på nätet och blir tagen med det i hemmet, inga andra saker. Enbart dessa 5g. Ringa narkotika brott.
Låt nu säga att man besitter på en förpackning med 100mg x 100 tabs tapentadol istället. Blir tagen med allt i hemmet, enbart dessa tabletterna. Vad skulle detta klassas som isåfall?
Med tanke på starkare regler/lagar om köp av narkotika, hur stor är risken egentligen att få ett fängelsestraff nu för ringa narkotikabrott istället för dagsböter.
Mvh
Tror inte tabellerna tar upp tapentadol men jag är inte säker på det. Troligen ringa. En femma är med all sannolikhet ringa om man inte uppenbart innehar den för försäljning.
Beror på om det är upprepad brottslighet och t.ex. behandlingsvilja om det blir någon månad på anstalt.