Citat:
Ursprungligen postat av
kryptonitmannen
Säg att jag har tillverkat eller uppfunnit nåt som ingen gjort förut, och vill komma i kontakt med nåt företag som kan tillverka i större skala, hur undviker man att bli blåst?
Man måste ju visa företaget det man tillverkat och förmodligen gå in på detaljer hur den funkar, och då skulle dom ju bara kunna säga " tyvär, vi är inte intresserade", och sen tillverka en exakt likadan och börja sälja den.
Eller riskerar jag bara bli blåst om jag inte har patent på det innan?
Har under åren stött på några uppfinnare. De berättade för mig att patent för att inte tala om världspatent är svindyrt. Dessutom så räcker det att moraliskt ohederliga ändrar lite grann så gäller inte längre patentet. De verkar inte sökt patent för sina uppfinningar på som jag uppfattade det, decennier.
Undrar om inte bästa är att försöka komma i kontakt med antingen andra uppfinnare för att få någon med erfarenhet att råda. Alternativt så finns det ju investerare av olika slag som endast vill tjäna pengar. Ser de en bra idé som de tror på så kanske de kan bedöma risk/fördelar med patent/icke patent.