Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2023-09-25, 18:03
  #1
Medlem
Försök med flygande bilar har gjorts sedan 50- talet men utan att det har blivit något mer än enstaka prototyper.

Den här gången är det kineserna som testar.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/k...flygande-bilar

Teknikutvecklingen har gott fort framåt med kompositmaterial, snabba lätta datorer och olika typer av sensorer som matar styrsystem med information. Är väl egentligen bara batteritekniken som har en del kvar med tanke på den låga energiinnehållet per kilo batteri.

Själv så är jag lite skeptisk, kan möjligen bli en dyr leksak för entusiaster likt motorcykel eller vattenskoter.

Vill man lösa trängsel i det urbana rummet är det lika dumt som Elon Musks boring company.
Citera
2023-09-25, 18:09
  #2
Medlem
Talking-Donkeys avatar
Kanske man kan lösa det med någon annan lyftteknik.
Kanske man kan ha gas som gör fordonet lättare och därmed mindre energiförbrukning.

Typ som små zeppelinare.
Citera
2023-09-25, 18:11
  #3
Medlem
Xigeges avatar
Det är dels en fråga om energi, det vill säga existensen av batterier som håller i mer än 35 minuter. Där är vi inte i dag.

Och det är dels en fråga om reglering, för vi kan inte ha fygfän som flyger lite hur de vill i luften.

Star Wars ger en liten inblick i fiktiva "körfält" i olika nivåer, och det är en ganska adekvat beskrivning av vad som kommer att krävas.

Femtio år till.
Citera
2023-09-25, 18:29
  #4
Medlem
Verkar livsfarligt. Tänk om något tekniskt fel händer med farkosten i luften och man faller fritt mot marken! Blir en jäkla smäll och överlever gör man näppeligen. Dessutom var prototypen som visades rätt tung, 670 kg, och det krävs mycket energi för att hålla allt detta i luften utan glidvingar.
Citera
2023-09-25, 18:53
  #5
Avstängd
TheGretaResets avatar
Ja flygande bilar är en utopi. För när en bil lyfter är det ett annat fordon.

Men drönarutvecklingen kanske tar oss dit. Quadrokopter tekniken.

Men vilken konstig fråga att fokusera på när den politiska eliten fokuserar på att vi inte skall få äga något. Inga bilar, inga hus. Och vi skall vara lyckliga.
__________________
Senast redigerad av TheGretaReset 2023-09-25 kl. 18:58.
Citera
2023-09-25, 19:27
  #6
Medlem
godboys avatar
Slovakien har ju en variant https://www.google.com/search?q=air+...bFl3nhAD0,st:0 Problemet är väl egentligen den att det krävs någon form av pilotlicens för att få flyga. Det är ju liksom inte bara att lyfta och flyga iväg, man måste klara interagera med andra flygande saker. Tror inte flygande bilar kommer bli något för "massan".
Citera
2023-09-25, 20:02
  #7
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Tekniskt går det att fixa flygande farkoster, som till exempel den Kinesiska Personhelikoptern ovan, bara det tillförs behövlig investering.

Det som blir svårt, och som ligger betydligt längre än 50 år fram i tiden, är hur fan man ska lösa farleder, trafikregler, besiktningar, förbjudna zoner, gränskontroller, poliskontroller, ambulanstjänst, fordonsskatter, flygkort(license), kollisioner, tank/laddningsstationer, Donkens ledhak, väderförhållanden, riktningsvisare, ledskyltar, strålkastare, etc...

Andra svårigheter ligger i att reda ut juridiska ansvar, autopiloter, självflygande fordon, parkering, kollektivtrafik, handikappanpassninge, med mera. Dessa grejer klara vi ju inte ens av med vanliga personbilar ännu, och kommer knappt att göra inte de närmaste halvseklet.

Sen tillkommer frågor om bränsleförbrukning, bränslekostnader, miljöpåverkan, stämningar för förstörande av utsikt, marksäkerhet vid motorstopp, trafikljus, och raggarflygare och enerverande A-koptrar.

50 år. Jo tjena.
__________________
Senast redigerad av SugaredThoughts 2023-09-25 kl. 20:06.
Citera
2023-09-25, 21:52
  #8
Medlem
Har för mig USA har någon "Aska A5" på gång förväntas vara tillgänglig på marknaden 2026, startpris ca 3mkr, frågan är om det är lönsamt du behöver en hel del certifikat för att inte tala om tillstånd, vilket krävs för så lite som drönare numera.
Citera
2023-09-25, 22:42
  #9
Medlem
Precis som TS skriver så funkade det redan på 50-talet:
https://www.autoevolution.com/news/a...er-139549.html

Och den första som kommer att bli certifierad i Europa finns redan klar och flyger:
https://www.youtube.com/watch?v=DXMvf5ip3UE

Båda två uppfyller ställda krav, vilket för PAL-V redovisas med några exempel. Så ingen utopi och det kommer att komma fler, men det är krångligt...
Citera
2023-09-25, 23:27
  #10
Medlem
KalleXs avatar
Kommer endast bli verklighet som AI styrd taxi.
Inte en chans att vanligt folk själva kommer få flyga dessa vart de vill.
Citera
2023-09-25, 23:36
  #11
Medlem
Om man ogillade ljudet av bilar som rullar förbi på gummidäck så är det ingenting mot för vad flygfarkoster skulle väsnas.

Såvida inte Bob Lazar plockar fram lite Element 115 och bygger antigravitationsdrift...
Citera
2023-09-25, 23:56
  #12
Medlem
Jordgubbes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hedningen001
Är väl egentligen bara batteritekniken som har en del kvar ...
Tror det är en tankevurpa, det är inte tekniken utan regleringen som är problemet. Kolla bara på drönarna: krångligt och de fått krypa ner till pyttestorlek, flyga bara ganska lågt, över stor del av landet inte alls inkl städer, och diverse ytterligare rätt krångliga lagar och regler som gör att de inte säljer särskilt bra. Din plan är att upp med kreti och pleti utan flygcert över städer, jo tjena.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback