Citat:
Ursprungligen postat av
BekraftadNeger
............Är 2,5mm, 3x 16A så det kommer räcka.
Känner till dessa uttag men de kräver elektriker, 400V. Därför jag kom på skarvsladd, då det inte längre bör ses som en fast installation.
Varför inte kontakta en elfirma där du bor nu och be dom anskaffa, ta hem både Rotuttagen och anslutning sladd med redan på monterat perilexstick propp.
samt därefter montera anslutning sladden i dosan på rotuttaget med dels godkända tätning och drag avlastning, och sedan tar du med den och skruva fast den själv i väggen i stugan och bara pluggar in den i befintligt perilexuttag.
Detta borde väl vara lagligt ? Fråga elfirman.
Det enda problemet jag kan se är om stugan är byggd 1970 talet eller tidigare för då kanske det saknas framdragen nolla till spisen eftersom den tidens spisar inte hade behov av Nolla fanns ingen elektronik så drogs det aldrig någon tråd för detta , man måste mäta med en spänningsprovare i befintligt uttag och se om där är 230V mellan fas och noll anslutningen.