Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2023-09-22, 19:25
  #13
Medlem
Vänsterns 700 miljarder hade gjort bättre nytta någon annan stans. Tur att de inte kom till makten. https://www.vansterpartiet.se/nyhete...-for-klimatet/
Citera
2023-09-22, 19:40
  #14
Avstängd
53280s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bagar-Perra
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/h...ellan-mp-och-l

Klimatpolitiken i den nya budgeten är ett ”historiskt svek och en katastrof för klimatet”, säger Per Bolund (MP) i en debatt i Aktuellt. Romina Pourmokhtari (L) försvarar regeringens åtgärder med argumentet att ett långsiktigt fokus är bättre för svenska folket än ett kortsiktigt.

Underbart! Älskar att se miljöpacket arga. Vad säger ni? Är budgeten ett svek mot klimatet?

Bolund är en pajas av första graden. MP är en samling människor som i en suvnnen tid klassas som femfemmor hade suitt inlåsta på Beckomberga. När man la ner mentalsjukhusen, så bildades MP. MP bildades av frigivna Beckomberga patienter.
Citera
2023-09-22, 19:42
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LSS-Bubba
Bolund är en katastrof för regeringen.....
...och klimatet...och Svenskarna...
Citera
2023-09-22, 19:42
  #16
Medlem
Buhu stackarn. Han får väl gå och suga lite Wallenberg balle.
Citera
2023-09-22, 19:44
  #17
Medlem
TonyBergmans avatar
Allt MP hatar älskar jag.

Sen kan den där kuksugande hycklaren hålla käften.
Utsläppen ökade med MP i regering i flera år.
Citera
2023-09-22, 19:48
  #18
Moderator
Meijis avatar
Politik: inrikes --> Politiker
/Moderator
Citera
2023-09-22, 20:35
  #19
Medlem
JayJayAdamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Provocative3.0
Ja, det är ett svek mot klimatet OM vi ska jobba mot klimatförändringar.
Frågan du borde ställa är om det är rätt eller fel.
Jag är för miljöarbete och jag är för en grön omställning.
Men omställningen ska ske med förstånd i en politisk helhet. Just nu har vi i Sverige så mycket andra problem att andra länder får ta över vårt arbete att rädda klimatet.

Ett land med 10 miljoner invånare räddar inte klimatet på en planet med nästan 8 miljarder invånare hur gärna du än vill tro det.

MP’s klimatpolitik brukar inte vara så kostnadseffektiv. Regeringen har förmodligen räknat på vad förslag x, y och z kostar per ton co2 och kommit fram till att förslag x och y kostar på tok för mycket och inte är tillräckligt effektiv men genomför gärna förslag Z. Då blir Bolund sur. Delvis för att det hör till när man är i opposition men även för han är en jubelidiot.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback