Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-09-25, 19:33
  #1201
Medlem
Avengerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwcl
Och när dessa unga har köpt så hoppas dom med hela sin själ att priserna ska rusa så dom gör sig en rejäl hacka..
Medans generationen efter vill att priserna ska gå ner.
Rinse, repeat.

Precis vad som kommer att händ, igen och igen och igen. Frågan är bara livet är för kost för att hela tiden oroa sig för vad som komma skall. Bättre då att bita ihop och betala vad det kostar att leva, i olika ekonomier.

Citat:
Ursprungligen postat av Rante-sankningar
Detta med att folk köper bostad för att tjäna pengar är ett nytt fenomen. Ingen av mina föräldrar eller deras föräldrar känner igen det där. Man köpte bostad för att konsumera, inte för att tjäna pengar.

Men nu är det slut med det.

Jag tror väl inte att man köper sin bostad för att konsumera något, själv köpte jag bostad för att det var/är ett bra hus och jag behövde någonstans att bo. Huset är byggt 1947, renoverat i omgångar och i princip lika fint som en helt ny kåk för samma peng, dock utan en massa byggfusk som nyare hus ofta verkar drabbas av.

Skillnaden mellan mitt hus och nyare hus är väl också att det ligger där det gör, nära skog och med naturtomt, har bara grannar på ena sidan vilket gör det till en fristad som de som köpt nyare kåkar saknar. Oftast i nyare kåkar ligger husen tätt intill varandra som "tårtbitar", i sådana hus flyttar många barnfamiljer in och kan snegla på varandras uteplats och gräsplätt om ca 300kvm. Grannen ser in överallt och det verkar inte alls trevligt samt att det är asfalterat utanför i stora delar av området.

Där växer barnfamiljernas barn upp, går till förskolan/skolan, pappa och mamma jobbar och sliter för att betala av lånet på huset de budade på. De ångrar säkert den där 5- miljonersvillan idag och sneglar nog lite på liknande hus som jag bor i. Hade nog varit lite trevligare för barnen med skogen nära, koja i trädet med mera.
Citera
2023-09-25, 19:50
  #1202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pillerarm
Om du hade fått ihop den ekonomin så hade du inte drygat dig som du gör.

Men skönt att du inte behöver flytta för att du är överbelånad. Om du nu inte måste vara med att betala mamma och pappas ökade räntor.
Nä, de är höginkomsttagare med hobbyverksamhet, går ingen nöd på oss
Citera
2023-09-25, 20:02
  #1203
Medlem
Stopp.Belaggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashriddaren128
https://investerarfysikern.se/2023/0...arknaden-2023/

Den här?
Skrolla ner efter den första grafen

Oj, den bilden säger mer än tusen ord.
Citera
2023-09-25, 20:12
  #1204
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Stopp.Belagg
Oj, den bilden säger mer än tusen ord.
Ja det är oroväckande, är glad att jag hyr en nybyggd etta på 30 kvm för 5000kr med balkong och tvättmaskin.

Sitter lugnt i båten 🍿
Citera
2023-09-25, 20:16
  #1205
Medlem
w8m8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
tror inte detta kommer hända.

När dom exekutiva auktionerna börjar skena iväg så kommer staten i första ledet att avskaffa
amorteringskravet. I andra ledet höja ränteavdragen och som sista steg införa ny
"bankakut" där staten går in med lånestöd.

Jämför gärna med räntebidragen på 1990 talet.

men som vanligt i denna tråd och många andra om bostadsmarkanden sitter massa dårar som
alltid har bott i hyresrätt och missat miljonerna som villaägare och BRF ägare gjort och gnuggar
händerna över att det är sämre tider.

Jag håller med delvis, men så länge du behöver ett boende och inte är beredd till att flytta till nåt billigare och fortfarande lever, så har ingen som äger sitt boende gjort några miljoner. Jag tänkte köpa bostad precis och gjorde uträkningen på räntor och avstod. Håller mig hellre till min trea för 8,5k/månaden i Sthlm:s kommun. Bunkrar pengar för att få ett lägre amorteringskrav i framtiden medans alla som "gjort miljoner" sitter o betalar typ 50% mer i ränta än det jag sparar just nu.
Hoppas det håller sig i några år till så kan jag välja o vraka i nån fin bostad för ett skitpris med minimalt lån.
Citera
2023-09-25, 20:20
  #1206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av will242
I japan binder man lånen på kortare tid, man försöker betala av bostaden på 10- 20 år, det är riktigt fult att ha lån som inte betalas tillbaka fort då lånen ärvs av barnen.

Sen är ofta inkomsterna bättre i japan, min svärfar betalade av en lägenhet för ca 4,5 miljoner på 8 år, han var någon mellanchef på ett reklamföretag, detta är väl en 10 år sedan nu men de fick ofta bonus 2 gånger om året och dessa kunde ibland motsvara en halv till en hel årslön om det hade gått bra, de pengarna åkte direkt in till banken för avbetalning.

Här hemma gnetar vi med 1-2 % om året tills vi säljer bostaden och sen binder vi upp oss i ett nytt 80-årslån.

Oj, så barn kommer inte undan att ta över föräldrars lån? Ja, det kan förstås verkligen driva en kultur där man tar så lite lån som möjligt.
Citera
2023-09-25, 20:33
  #1207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stopp.Belagg
Oj, den bilden säger mer än tusen ord.

Citat:
Ursprungligen postat av flashriddaren128
Ja det är oroväckande, är glad att jag hyr en nybyggd etta på 30 kvm för 5000kr med balkong och tvättmaskin.

Sitter lugnt i båten 🍿
Vad menar ni - ursäkta min okunskap?
Kommer priserna gå ner än mer eller vad?
Citera
2023-09-25, 20:33
  #1208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
De har ju saboterat för alla oss andra också med sitt risktagande eftersom svensk ekonomi blir sämre som helhet som en följd av deras agerande. Varför skulle man inte få anmärka på det?

Vad är alternativet? Hur ska man komma in i bostadsmarknaden som 25-30 åring?
Man ska spara till handpenning 15% I större städer får man knappt något under 3 miljoner vilket innebär att man ska in 450.000:- ytligare kostnader tillkommer så du är uppe i en halvmiljon! Hur många har det?
Idag sitter en massa gamlingar oftast änkor i stora hus för att dom bor billigare i 200 kvm istället för att flytta, oftast låter dom huset förfalla innan barn ska sälja ett dödsbo...hela den svenska modellen är självdödande låt förstagångköpare få 10% handpenning bättre lånevillkor modell Finland! och låt 65+ betala 20% I fastighetsskatt så vi får lite rotation och barnfamiljer i villaområden.
Citera
2023-09-25, 20:37
  #1209
Medlem
När bil kostar 500.000-1.250.000:-
När hus kostar 3,5 miljoner
När drivmedel kostar 5000:- i månaden
När mat kostar 5000:- p/pers i mån
När el kostar 2500:- i månaden
När skatten är högst på jordklotet
När bolåneräntan är 6%

Då blir det inte många ören kvar av genomsnittslönen.

Så folk föds in i lånekarusellen, folk tvingas låna för att köpa bil för att ens komma till jobbet, folk tvingas låna för att leva.

Det kostar att leva, kapitalismen tvingar in folk i fattigdom vare sig de vill eller ej.
Citera
2023-09-25, 20:45
  #1210
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashriddaren128
Hejsan allihoppa.

Här är en graf på bostadspriser.

OBS!!! Skrolla ner till mitten av länken

https://investerarfysikern.se/2022/0...tadsmarknaden/

Vad säger ni? Tror ni bostadspriserna alltid kommer stiga? Kollar man några decennier tillbaka så ser det ut som att ibland går priset ner typ 25-30% efter en uppgång.

Jag misstänker att dagens bostadspriser nästan kommer halveras innan 2030 med tanke på den otroligt stora bubblan jag misstänker att vi är i

Intressant. Vad som förvånar mig är att byggpriserna inte verkar ha gått ner än, de borde väl följa huspriserna tänker jag, så de borde väl också gå ner snart
Citera
2023-09-25, 20:51
  #1211
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Charlatanery-end
Vad menar ni - ursäkta min okunskap?
Kommer priserna gå ner än mer eller vad?
Jag tror det.

Kolla den andra grafen på länken:

https://investerarfysikern.se/2023/0...arknaden-2023/

Det ser inte så hälsosamt ut.

Men jag spekulerar bara.
Citera
2023-09-25, 20:59
  #1212
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Laternan
Intressant. Vad som förvånar mig är att byggpriserna inte verkar ha gått ner än, de borde väl följa huspriserna tänker jag, så de borde väl också gå ner snart
Orkar du förklara hur dem är korrelerade?

Är nämligen rätt ny med ekonomi och sådant
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback