Citat:
Ursprungligen postat av
HORF
Jag tänker samma, den sko som passar är den bästa.
Men det är svårt att få någon uppfattning om hur marknaden ser ut och hur de olika märkena står sig emot varandra eftersom företag oftast har ”sin” leverantör och köper all utrustning från dom. På min firma köper dom bara grejor från esab exempelvis. Hade gärna testat 3Ms grejor, men som det ser ut nu så går det inte för ingen använder det.
Och hur troligt är det an man droppar 5-10000 kr privat för att testa ett oprövat märke privat.
Vore intressant att få inputs ifrån folk som verkligen testat en mängd olika märken och modeller så man kunde få ett hum om hur de särskiljer sig. Styrkor och svagheter med mera.
Jag slog till på sentinellen främst för jag ville ha lite större synfält och hittade en till bra pris. Men i övrigt har jag inte en susning om den är bra eller dålig.
Ja det är lite det som är problemet, jag hade lite tur att jag fick prova svetsa med flera olika hjälmar vilket är svårt i många fall. Min lokala svetsbutik erbjöd mig att prov svetsa med demo hjälmar dom hade. Dom det är vanligt eller ej vet jag inte.
Jag har problemet med att se något i en svets hjälm överhuvudtaget. Antingen är det svart som en kol källare eller är allt jag ser vitt.
Så ett bra tag var jag tvungen att komma ihåg hut jag skulle svetsa och sen svetsa från minnet. Flera svetsare har ställt in hjälmarna efter sig som så dom tycker det fungerar bra.
Men jag ser inte ett skit eller bara vitt.
Har lekt och justerat alla möjliga parametrar på hjälmarna utan resultat.
Savage a40 är den enda jag kan se vad jag faktiskt gör. En hjälm med så stort synfält som möjligt är alltid värt att ha, men jag är glad att jag faktiskt ser ngt.
Om a40 anses ha stort eller litet synfält vet jag ej, min spekulation är att även om synfältet är oändligt kommer du endast se ett visst avstånd från svets lågan med tanke på konstruktion. Dock kanske det är till hjälp att ibland att kunna svetsa i ögon vrån för vissa svetsare, men dom gångerna är nog rätt lätt räknade
Min fokus om jag var eller skulle bli svetsare hade varit min hälsa spec om du är kvinna.
Hjälm med friskluft hade varit prio ett oavsett konstnad.
Jag svetsar kanske 10 timmar per år yrkesmässigt och runt 10-15 timmar hemma.