Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2023-09-10, 00:48
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Erik och hans familj har levt på försörjningsstöd i många år. Med fyra barn hemma har de drygt 21 200 kronor att leva på varje månad, efter att el och hyra är betald. Han oroas över bidragstaket som regeringen vill införa.

– Vi går på knäna. Mindre pengar skulle inte gå, säger han.

-Hade jag kunnat ta ett jobb och behålla det, hade jag gjort det, säger han.

Av artikeln framgår att Erik och två barn lider av ohälsa respektive autism.

21 000 kr på sex personer är inte orimligt högt. Det mesta går nog till mat och hygien. Barnen har återigen inte valt sina föräldrar och bör inte sakna det basala. Erik nekas sjukpenning vilket naturligtvis inte gör tillvaron stabilare.

Vad tycker flashback?

https://tt.omni.se/varfor-sparka-pa-...r-ned/a/JQ224P
Det verkar vara helt rimligt att leva på och dessutom spara en fin slant. Jag förstår verkligen inte vad han klagar på?
2023-09-10, 01:03
  #26
Avstängd
53280s avatar
Det finns normer som socialstyrelsen har tagit fram, dom här bidragen är oxå index skysterade. Är det så att Erik har blod och jord koppling i flera generation till Sverige, absolut skall samhället hjälpa.

Men är det så att "Erik" är en lyxflykting ifrån något MENA / Afrika land, då skall man dra på Erik en spottluva och skicka hem honom, det finns inga skäl att folk som inte har blod och jordkopplinga till Sverige inte tillhör den Svenska folkstammen skall få stanna i Sverige om det inte klara av försörja sej själva.
2023-09-10, 02:52
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
På sex personer som ska räcka till mat, hygien, kläder, telefoner/bredband, försäkringar. Barn växer och särskilt pojkar äter och dricker rejält med mjölk.

21000 :- efter att boende är betalt är betydligt mer än många andra familjer har att röra sig med. Vi har inte ens 4000 kvar att klara mat och hygienartiklar på och vi är just nu fyra i familjen som ska klara oss på det. Vi äger vår bostad o har del i ett skruttigt fritidshus, därför få vi inte ens bostadsbidrag än mindre några andra bidrag. Det är bara att rätta mun efter matsäcken, och ja, det finns tonårspojkar i familjen som äter kopiöst, men de får mätta sig med extra pasta och mackor. Helt kött har vi inte köpt på över ett år, köttfärs kanske en gång per månad, att få i ungarna ordentligt m protein är ganska knepigt. Men nu är läget bara så, tjänar inga pengar på att sucka och vara arg.

” Erik” ska ge tusan i att gnälla-han och hans förfäder har troligen inte bidragit till detta samhälle med en enda intjänad skattekrona! Jag säger verkligen inte att folk som hamnar i trångmål inte ska få rejäl hjälp av välfärdssystemen, men då ska man vara född i landet av infödda föräldrar ( som betalat skatt) eller ha arbetat här i minst tio år i ett riktigt arbete som genererat skatteinbetalningar! Inte kunna komma utifrån och få sätta sig vid uppdukat bord resten av livet.
2023-09-10, 04:06
  #28
Medlem
Det ska löna sig att jobba
2023-09-10, 06:18
  #29
Medlem
vemsfels avatar
Citat:
Efter att socialsekreterarna har dragit av familjens inkomster från barnbidrag, flerbarnstillägg, bostadsbidrag och äldsta barnets studiebidrag får familjen runt 21 200 kronor.”

Tolkar jag fel om jag förstår det som att de får dessa 21tkr inklusive övriga bidrag? Sverige är ett sjukt land, tror få arbetande lever lika gott när boende och el är betalt.
2023-09-10, 06:33
  #30
Moderator
Diablo1118s avatar
Finns tråd där regeringens bidragstak redan diskuteras:
(FB) Regeringen ger utredare i uppdrag att ta fram bidragstak Tråd Låst / Moderator
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback