Citat:
Ursprungligen postat av
Larasoft
På sex personer som ska räcka till mat, hygien, kläder, telefoner/bredband, försäkringar. Barn växer och särskilt pojkar äter och dricker rejält med mjölk.
21000 :- efter att boende är betalt är betydligt mer än många andra familjer har att röra sig med. Vi har inte ens 4000 kvar att klara mat och hygienartiklar på och vi är just nu fyra i familjen som ska klara oss på det. Vi äger vår bostad o har del i ett skruttigt fritidshus, därför få vi inte ens bostadsbidrag än mindre några andra bidrag. Det är bara att rätta mun efter matsäcken, och ja, det finns tonårspojkar i familjen som äter kopiöst, men de får mätta sig med extra pasta och mackor. Helt kött har vi inte köpt på över ett år, köttfärs kanske en gång per månad, att få i ungarna ordentligt m protein är ganska knepigt. Men nu är läget bara så, tjänar inga pengar på att sucka och vara arg.
” Erik” ska ge tusan i att gnälla-han och hans förfäder har troligen inte bidragit till detta samhälle med en enda intjänad skattekrona! Jag säger verkligen inte att folk som hamnar i trångmål inte ska få rejäl hjälp av välfärdssystemen, men då ska man vara född i landet av infödda föräldrar ( som betalat skatt) eller ha arbetat här i minst tio år i ett riktigt arbete som genererat skatteinbetalningar! Inte kunna komma utifrån och få sätta sig vid uppdukat bord resten av livet.