Citat:
Ursprungligen postat av
bithax
Nu har jag ändrat rubriken, så nu kan vi sluta hänga upp oss på det tycker jag.
Bra, för en prutare är ju alltså nån som erbjuder mindre betalt än säljaren vill ha, om den tilltänkte säljaren inte har satt ett pris och kanske inte ens vill sälja så finns det ju liksom inget att pruta på.
Men förfarandet att fråga om en bil är till salu trots att den inte är annonserad tycker jag är helt normalt, jag har själv gjort det nån gång, inte så att jag frågat på stan, men väl knackat på och frågat om en bil som stått uppställd på en parkering eller som jag hört talas om.
Är man intresserad och det kan finnas en chans så får man aldrig veta om man inte frågar. Om du kan tänka dig att skiljas från din BMW så borde du frågat vad han vill ge för den. Jag är rätt säker på att det blivit pengar och inte knark, men troligtvis mindre än du vill ha. Det är nästan alltid så.