Själv kommer jag att titta på El Classico i efterhand sent ikväll. Istället blir det nu längdloppen från Gällivare följt av de två tv-sända matcherna från WSL.
Jag prioriterar också längdskidorna, kommer nog även se Jannes avskedsmatch, så det blir mer att jag spolar igenom dammatchema på Viaplay + El Clasico idag, även om jag följer dem med intresse..
Damernas CL-matcher i veckan lockar ännu mer, med bl.a. Häcken - Real Madrid som höjdpunkt..
Själv kommer jag att titta på El Classico i efterhand sent ikväll. Istället blir det nu längdloppen från Gällivare följt av de två tv-sända matcherna från WSL.
Citat:
Ursprungligen postat av sportnorden12345
Jag prioriterar också längdskidorna, kommer nog även se Jannes avskedsmatch, så det blir mer att jag spolar igenom dammatchema på Viaplay + El Clasico idag, även om jag följer dem med intresse..
Damernas CL-matcher i veckan lockar ännu mer, med bl.a. Häcken - Real Madrid som höjdpunkt..
Ni prioriterar Söndagen annorlunda än mig, damernas längdskidor hade jag också på och även en pågående SDHL-match med mitt egna lag plus en dansk Gjensidige Kvindeliga-match med mellan Fortuna Hjørring och svensklaget Brøndby IF(Anna Welin/Beatrice Persson/Linnéa Borbye), men El Classico i 1080p60 är smittsamt underhållande om man vrider upp volymen eller kör surround, ljudet av publiken är en njutning, plus att det var hela 20 minuters uppsnack.
Jag var tvungen att slänga på lite Freddie Mercury och Montserrat Caballé förut på hög volym, vilket hade en märklig påverkan på min vy av TV-bilden, var som att det rann vatten ner över hela synliga ytan, jag såg knappt nånting under 3 minuter.
Ändå tråkiga är att man inte kan välja spansk kommentering på DAZN, antar att sådan finns på någon spansk linjär kanal, men jag har inte hunnit kolla upp vilken. Ska inte spoila resultatet so far eftersom ni ska se det i efterhand, men händer grejer gör det.
Man får hoppas Real Madrid blev så knäckta av El Classico-nederlaget så dom inte återhämtar sig psykiskt på minst fyra dagar. Risken är väl tyvärr att dom tvärtom är revanschsugna..
OffTopic nu dessutom cyclocross på Eurosport2 med svenskaZoe Bäckstedt som ligger trea i totalen.
Dom två brittiska matcherna under eftermiddagen ska givetvis krocka med först curlingen och sen MotoGP-loppet.
Häcken's match ser man dock fram emot. Såg ut att sålts mycket biljetter när jag kollade häromdagen, hela bortre långsidan som man ser i TV-bild var slutsåld om jag förstod biljettsajten rätt.
Edit: Väldigt abrupt slut på El Classico-sändningen, det blev jag irriterad på. Sen ser jag nu att det kommer en till match från Liga F kl. 16:00 på DAZN, derby mellan Madrid CFF och Athletico Madrid där svenskan Hanna Lundkvist spelar.
Edit2: Således återstående TV-schema för dagen:
Söndag 19 November
12.55-15.00 Gjensidige Kvindeliga, Fortuna Hjørring - Brøndby IF ---> Viaplay 13:30-15:00 Cyclocross, Världscupen, Troyes ---> Eurosport2 14.55-17.00 FA Women's Super League, Brighton - Arsenal ---> VSportPremium
14.55-17.00 Gjensidige Kvindeliga, Kolding IF - HB Køge ---> Viaplay 15.00–18.00 Curling. EM, Danmark – Sverige (d). SVT1/SVTPlay/Eurosport1 15:55-18:00 Madrid CFF - Athletico Madrid, Liga F, DAZN 16.00-17.15 Moto2, Qatars GP ---> VSportMotor
17.15-19.00 MotoGP, Qatars GP ---> VSportMotor 17.25-19.30 FA Women's Super League, Man United - Man City ---> TV10
18.25-20.30 Frauen-Bundesliga, Werder Bremen - Bayern München ---> Viaplay 19.00-22.00 LPGA, CME Group Tour Championship, Sista rundan ---> VSportGolf
__________________
Senast redigerad av pumahunter 2023-11-19 kl. 14:36.
Arsenal vinner med 3-0 efter ett tidigt mål av Blackstenius och två sena mål av Foord och Maanum. Arsenal naturligtvis det bättre laget men Arsenal spelade dåligt samtidigt som Brighton inte är något dåligt lag. Arsenal hade typ 3-4 avslut på mål men för dåligt passningsspel (dålig precision och för sena passningar) trots mycket av bollinnehavet. Stina startade tillsammans med Russo och Cooney-Cross startade för tredje matchen i rad. Mot slutet var det Arsenals breda trupp som fällde avgörandet.
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2023-11-19 kl. 17:14.
Häftig match mellan United och City, i alla fall i första halvlek. City klart bästa laget, trots att man fick en utvisning i den andra halvleken. Jag blir inte riktigt klok på United, tycker de har en så offensiv uppställning som de borde kunde utnyttja på ett bättre sätt. För övrigt första Manchesterderbyt på Old Trafford, och dessutom inför en rekordpublik på 43000.
Bayern München vinner med 2-0 mot Werder Bremen. Magdalena Eriksson gjorde det första målet redan i andra minuten. Men det var ett mål som aldrig borde ha godkänts. Bayern fick en hörna och Magda nickade från ganska långt ut i straffområdet i en hög båge mot målet. Målvakten som stod på mållinjen skulle bara plocka ned bollen när hon helt klart blev obstruerad av en Bayern-spelare men domaren godkände målet utan några tveksamheter.
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2023-11-19 kl. 20:21.
Häftig match mellan United och City, i alla fall i första halvlek. City klart bästa laget, trots att man fick en utvisning i den andra halvleken. Jag blir inte riktigt klok på United, tycker de har en så offensiv uppställning som de borde kunde utnyttja på ett bättre sätt. För övrigt första Manchesterderbyt på Old Trafford, och dessutom inför en rekordpublik på 43000
Betydligt bättre inramning än på Friends Arena ikväll, matcherna pågick ju samtidigt..
Edit: Putellas, Rolfö och Paredes missade matchen p.g.a. skador och Panos (mv) o Oshoala blev kvar på bänken hela matchen, vilket säger en del om Barcas bredd..
Skott: 20 - 3
Skott på mål: 9 - 0
__________________
Senast redigerad av sportnorden12345 2023-11-20 kl. 18:01.
Arsenal vinner med 3-0 efter ett tidigt mål av Blackstenius
Citat:
Ursprungligen postat av Alkibiades
Bayern München vinner med 2-0 mot Werder Bremen. Magdalena Eriksson gjorde det första målet redan i andra minuten. Men det var ett mål som aldrig borde ha godkänts. Bayern fick en hörna och Magda nickade från ganska långt ut i straffområdet i en hög båge mot målet. Målvakten som stod på mållinjen skulle bara plocka ned bollen när hon helt klart blev obstruerad av en Bayern-spelare men domaren godkände målet utan några tveksamheter.
Två rätt unika fotbollsmål får man lov att säga, kul med svenskor som levererar i storklubbar..
El Classico i 1080p60 är smittsamt underhållande om man vrider upp volymen eller kör surround, ljudet av publiken är en njutning, plus att det var hela 20 minuters uppsnack.
Ändå tråkiga är att man inte kan välja spansk kommentering på DAZN, antar att sådan finns på någon spansk linjär kanal, men jag har inte hunnit kolla upp vilken.
Man blir glad av att se dessa bataljer till skillnad från herrlandslagets matcher i fotboll, som man snarare vill ha betalt för att behöva genomlida..
DAZN brukar alltid ha spansk kommentering när Barcelona lirar i CL iaf..
Edit: Pallade varken att se herrarnas längdskidor eller fotbollslandslaget mer än en kortare tid, ingen vidare underhållning direkt..
__________________
Senast redigerad av sportnorden12345 2023-11-20 kl. 18:36.
Förutom Häcken - Real Madrid på torsdag, så har SVT Play även lagt upp att man ska sända Chelsea - Häcken och Barcelona - Rosengård..
Det var lite överraskande faktiskt, trodde man skulle fokusera på hemmamatcherna, men klart det är roligare för svenska folket att se matcher från Stamford Bridge i London och antingen Olympiastadion eller Estadi Johan Cruyff i Barcelona..
DAZN sänder allt, så personligen påverkas man ju inte direkt av vilka matcher SVT väljer..
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!