Väst vill ju sluta använda olja för just nu finansierar väst, länder i mellanöstern som vill utrota väst, sedan hela brics grejen, dom länderna kommer skapa kaos på olje marknaden, så ju mindre olja ni använder destå bättre är det.
Så el bilar och koldioxid skiten handlar om att sluta använda olja och inget annat, korkat av globalisterna att ljuga om det då lögner alltid avslöjas.
Men batterierna kommer bli lättare och lättare så inget större problem, och däckdjupet på elbils däck är mycket lägre, pga av det ger lägre förbrukning.
Sedan kommer förbrännings motorn finnas kvar men man kommer använda e fuel istället, så i framtiden kommer olja produktionen dras ner enormt och terroristerna med olja kommer bli så fattiga att dom inte har råd att betala homos som bajs postar på nätet