Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2023-08-27, 15:47
  #13
Medlem
Jordgubbes avatar
Säger inte GPSer "sväng vänster i rondellen", men din äldre släkting kanske inte har såna nymodigheter?
2023-08-27, 15:47
  #14
Medlem
henrikos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrillTekniker
Hade en konversation om rondellkörning med en äldre släkting, och till min stora förvåning begrep denne inte (eller låtsades iallafall inte begripa) alls vad jag menade när jag sa "om man kommer till en rondell och ska åt vänster...". Ungefär såhär gick konversationen:

Det är väl bara typ långa bussar som svänger i rondellen? Varför svänger du i rondellen? Vilken typ av fordon har du? De flesta kör väl ändå runt den? Har du körkort? Kör du full?
2023-08-27, 15:48
  #15
Medlem
orrtupps avatar
Jag svänger vänster i rondeller ibland, vissa ggr kör jag rakt fram och det händer att Jag svänger höger också.

De som hävdar att man bara kan köra åt höger i rondeller borde prova att filma rattrörelserna när de kör i rondeller.
2023-08-27, 15:50
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvenHelsing
Varför skulle man köra in i rondellen? Det får man inte göra.
För att det går fortare än att köra på vägbanan i cirkulationsplatsen
2023-08-27, 16:20
  #17
Medlem
Nästa gång så säger du namn på allt, gör det mera bildlikt.
- Om du kommer körande från "Karlshamn", och kommer till "Yxnarumsrondellen" och ska till "Asarum" hur gör du då..

(Dra gärna mer historier om din släkting.)
2023-08-27, 16:39
  #18
Medlem
Jag svänger iaf ratten åt vänster i en rondell. Ja utom när jag ska av t h första avfarten
2023-08-27, 16:45
  #19
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VoktorDodka
Haha! Men seriöst så beror det lite på vad det är för rondell. I en liten fyrvägskorsning där trafikverket anlagt en enfilig rondell säger jag och säkert många med mig 'sväng/ta vänster i rondellen' om man ska till vänster precis som man säger 'kör rakt på/igenom' om man ska rakt fram genom rondellen. I en stor flerfilig rondell där avtagsvägarna spretar åt olika håll säger jag "ta av vid den X avfarten".


Precis !
Var säkert så här släktingen menade.

Många nya ronder har ju anlagts precis där det innan var 4 vägs korsning , så inte så konstigt om det då blir "vänster" man tänker på och kanske säger så som lokalboende.
2023-08-27, 17:07
  #20
Moderator
Kyrpators avatar
Vad som är vänster och höger just vid körning i cirkulationsplats är inte i första hand en språkfråga. Vi får nog hänvisa till tråden (FB) Äckliga människor som blinkar vänster i rondell i stället.

/Mod.
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback