Jag funderar på att måla hela mitt badrum. Fördelarna jag ser är att jag fixar det själv, blir bra mycket billigare än kakel, och jag tycket det blir minst lika snyggt som kakel. Jag gissar att jag har en våtrumstapet och en våtrumsmatta från 70-talet.
Så här set det ut.
Men jag blir väldigt avtänd när jag läser att många avråder från att göra så. Många säger att mjukgöringsmedel i tapet/matta kan göra att färgen inte torkar eller flagnar. Sticker jag min nagel i tapeten/mattan kan jag knappt se märket, så det är bra i alla fall.
Och så undrar jag: mitt badrum är 100% tätt och godkänt i försäkring, men kan målningen förstöra tätskiktet under och få försäkringsbolaget att inte godkänna om det skulle hända något? Eller gäller detta bara plastmattan i golvet kanske? Om det kan förstöra låter det ju riktigt illa.