Citat:
Ursprungligen postat av
KingHiss
Men polisen skulle nog säga nej med hänsyn till ngn ordningslag som blir svår att upprätthålla.
Så du menar att det redan är förbjudet? Varför kan man inte förbjuda koranbränningar i så fall?
Citat:
Ursprungligen postat av
Enterprise
Ja, det är lika viktigt.
Fast var går gränsen rent resursmässigt? Om 100 irakiska asylsökare bestämmer sig för att gå runt i Bandidos-västar och vifta med pride-flaggor, ska 200 poliser följa efter dem vart de än går?
Jag tycker att det här exemplifierar hur absurt det är att utfärda tillstånd för koranbränning. Vill man göra det får man göra det på egen risk, det är min bestämda åsikt. Vad skulle hända om man hade svart bälte i karate och eldade en koran 100 meter från muslimer som har picknick? Skulle polisen rycka ut för att skydda koranbrännaren, eller skulle koranbrännaren ledas bort från platsen trots att denna person lyckas avvärja attackerna som Bruce Lee?
Jag tycker också att det är lite av en existentiell fråga. Om vi, alltså den kristna västerländska civilisationen, behöver poliser för att våga att yttra oss (om nu koranbränning är att betrakta som ett yttrande) så lever vi i praktiken på lånad tid. Jag tycker att kulturnationalister har målat in sig i ett hörn och borde satsa på att skaffa fler barn istället för att göra koraneldande till en prestigefråga.