Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-08-18, 14:49
  #1
Medlem
Någon som har mer information om detta än Borås Tidning?
Citera
2023-08-18, 15:49
  #2
Medlem
Stark trådstart, har du någon länk och lite mer citat?
Citera
2023-08-19, 16:38
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tomte-morfar
Stark trådstart, har du någon länk och lite mer citat?

Citat:
En man och en kvinna i 30-årsåldern misstänks för flera grova narkotikabrott i Borås och Jönköping.
Under torsdagen beslutade tingsrätten att kvinnan skulle släppas på fri fot, medan mannen häktades på sannolika skäl.

Mannen – som är hemmahörande i Borås – greps och anhölls i måndags, misstänkt för grov narkotikasmuggling, försök till grov narkotikasmuggling och grovt narkotikabrott. Kvinnan ska ha frihetsberövats under samma dag, misstänkt för grovt narkotikabrott och försök till grov narkotikasmuggling.

Däremot häktades mannen på sannolika skäl för alla brott han misstänks för. Enligt åklagaren ska brotten ha begåtts i Jönköping och Borås för en vecka sedan och fram tills att de greps i måndags.

Det handlar om en större mängder narkotika i olika former, som gör att de olika brotten ska betraktas som grova.

https://www.bt.se/boras/borasare-mis...abrott-haktas/
Citera
2023-08-20, 02:06
  #4
Medlem
Namn? Dom?
Citera
2023-12-06, 22:14
  #5
Medlem
(FB) Flera knarkrazzior i Borås – kusiner misstänks för storskalig smuggling 2023-12-01
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback