Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 6
  • 7
2023-08-22, 19:51
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kekekekekeke
Det ena behöver inte utesluta det andra. Det är en kombination av olika faktorer som har lett till ökade fastighetspriser.

Massinvandring av lågproduktiva och kapitalsvaga individer innebär en ökad efterfrågan på bostäder. Eftersom lågproduktiva och kapitalsvaga individer inte kan producera nya bostäder i samma utsträckning som de efterfrågar bostäder så stiger priserna.

Om du inte förstår detta så är det ingen idé att du deltar i diskussionen.

Det är helt enkelt inte så att det är en kombination av faktorer. Titta på vad du skriver... invandring av lågproduktiva och kapitalsvaga innebär höjda priser... på grund av att de budar upp priserna på bostäder? Uppenbarligen inte.

Vad vi finner varje inlägg i den här tråden som förfäktar Hugos tes är en tro på att svenskar i hemlighet när en dröm om att bo i en risig lägenhet i en risig förort. Denna tro har ingen grund. Inget talar för det. Allt talar emot det. Vad vi däremot vet är att Hugo själv bor eller vill bo i en billig hyreslägenhet i ett billigt område. Men det går inte att extrapolera detta till personer som tjänar pengar.
Citera
2023-11-28, 08:16
  #74
Medlem
calamatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
Jag kan säga såhär. Människor som är bittra, gnäller osv är "fattiga", är inte nöjda med sig själva, har få glädjeämnen så de måste bryr sig om vad andra har/är. En person som har det bra, familj, bra inkomst osv har inte ens tid att bry sig om att "blattar" tar deras boenden.

Detta är typiskt glesbygd beteende, WT speciellt i min mening.
Jag har familj, mår bra, eget boende och en schysst lön. Trots allt detta så tänker jag på allt skräpfolk vi har importerat från alla sköns länder. Jag har en son som är omkring 20år och där vi bor finns det inga lägenheter till ungdomarna utan dom går automatiskt till utlänningar. Sen är det inte lätt att få lån till en bostadsrätt när man precis är i början av sitt vuxna liv trots fast anställning. Detta gör att han fortfarande bor hemma hos oss och det tycker han inte är så roligt.
Citera
2023-11-28, 09:07
  #75
Medlem
TjuvenFerdinands avatar
Bostadsrätt eller villa är ju idag det enda sättet att slippa somalier, araber, romer. Att bo tillsammans med någon av dessa folkgrupper är en mardröm. de tänker bara på sig själva, skräpar ner, stör.
Bygga fler hyresrätter är en bra idé i teorin men verkligheten ser annorlunda ut. Nämligen soc och andra kommunala lösningar

Du kan hamna med efterblivna somaliefamiljen med sex barn på samma våning och ovanför sig en klan härliga romer där 11 personer trycks in i en trea.
Citera
  • 6
  • 7

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback