Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-08-16, 12:38
  #1
Medlem
XaoqcHs avatar
Jag är personligen mycket för distans- och hybridarbete där man får välja när och hur ofta man ska ta sig till kontoret. Men det slår mig att det kan vara svårt för nyanställda att etablera sig på företag då mycket naturlig interaktion försvinner.
För er som är nyanställda, hur är det att arbeta på företag med distansarbete? Känner ni er engagerade i företaget? Har ni blivit en del av teamet?
__________________
Senast redigerad av XaoqcH 2023-08-16 kl. 12:46.
Citera
2023-08-16, 12:44
  #2
Medlem
TonyBergmans avatar
Är det pga pendlingsavstånd? Då kan man komma överens I anställningen.
I annat fall med förvisso.

Det bästa är ju att vara på plats mycket i början. Sen börja smått 1 dag i veckan hemma kanske.
Är ditt mål 100% distans? Då ska du ha något god kunskap som din arbetsgivare värdesätter och vet du gör ditt jobb bra.

Jag skulle ta ett jobb på distans (15mil bort typ) vi kom överens om att börja de första 2veckorna på plats för att sen köra kanske 90% hemma och att jag kom in ett par dagar i månaden.
Nu tackade jag Nej av andra anledningar men på den arbetsplatsen satt många på distans för företaget låg på en väldigt oattraktiv liten ort långt ifrån allt men krävde hög teknisk kompetens.
Citera
2023-08-21, 04:52
  #3
Medlem
Har jobbat på mitt arbete i runt ett år. I absoluta starten var jag på kontoret i lite drygt en månad. Sedan har det blivit nästan alla dagar hemifrån.

Det är väldigt bekvämt och då jag har över en timme enkel resa så tackar jag och tar emot.

Engagerad i företaget, nja men det har jag aldrig varit för någon arbetsgivare. Som löntagare är jag främst engagerad i mina kollegor och min prestation. Att vara engagerad i företaget som sådant är man nog bara om man är ägare eller liknande. Ett jobb är ett jobb.

Absolut blivit en del av teamet, att bli det har lite att göra med fysisk kontakt enligt min erfarenhet. Men det beror nog på hur jag är som person, introvert. Kommunikationen online är tät och det har gjort att jag kommit bra in i teamet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback