Citat:
Ursprungligen postat av
Sthlmfinest93
Håll koll på vad som säga på BRIC mötet nu i augusti. Ca 40 länder inklusive kina, Ryssland, Brasilien vill lämna dollarn som reserv valuta, vilket innebär att USA inte längre kan höja skuldtaket och trycka nya pengar.
Jag är kill-påläst om detta. Det är inte möjligt för världen att lämna USD. För att bli en världsvaluta krävs:
- en krigsorganisation och en flotta, USAs flotta är hälften av världens flotta.
- en stabilitet i landet som ger trovärdighet, Kina är t.ex inte stabilt, man kan inte äga RMB utan risken att CCP hittar på lagar som är negativa
- världsvalutan utanför USD kallas Eurodollar och den används t.ex till USAs budgetunderskott. Japan och Kina har 2 trillion USD i lån till USA i USD. För att kunna ha skuldsedlar/lån på denna nivå måste valutan backas upp av väst-banker och företag som litar på valutan.
-om Saudiarabien lämnar petrodollar lämnar de också USAs arme som skyddar landet
-man kan inte ha oljepriset i två valutor, om man gick över till en ny valuta så måste hela världen köpa den valutan för att köpa olja, det är ett svårt projekt
Så, nej, eurodollar kommer att vara kvar i 20-30 år till.