Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2006-07-31, 20:27
  #1
Medlem
fritte666s avatar
Kom just o tänka på min gamla Opel Ascona från 87...
En riktigt ful rostburk, men fan va jag trivdes med den!!

Gick riktigt bra när de va halt ute samt på grusvägar med rullgrus... Va fan bara o gasa o ratta så kom man dit man ville...

Nuvarande bil är däremot totalt livsfarlig o köra när de e halt, går bara rätt fram!!

Så har ni haft en gammal rishög som ni ändå tyckt vart en toppenbil..??
Citera
2006-07-31, 20:34
  #2
Medlem
maxpowers avatar
Jag hade fram tills för en månad sedan en underbar gammal Opel Kadett -89. Jag fick ärva den av min gamla mormor i början av 2002. Jag använde bilen dagligen under drygt fyra år. Under dessa år bytte jag batteriet och tändkablarna men bortsett lade jag inte en krona på vare sig service eller reparationer. Tyvärr fick jag skrota den eftersom balkarna hade rostat sönder totalt.

/MaxP
Citera
2006-07-31, 22:06
  #3
Medlem
pepsoxs avatar
Mmm, för några år sedan så hade jag en grön Toyota Corolla -80 som vinterbil. Den Corollan såg iofs ut som skit men fanskapet startade alltid och jag hade faktiskt aldrig några som helst problem med den bilen... den bara fungerade.

Det enda negativa med den bilen var att den drog 1 liter milen... och dessutom så drog den 1 liter olja på femtio mil.
Citera
2006-07-31, 22:10
  #4
Avstängd
PureUndergrounds avatar
en Nissan Sunny GTi -88 som jag köpte för 1000 spänn.. kassa bromsar och sliten låda men fyfan vad jag hade roligt i den bilen kan nästan säga att jag älskade den.. nu är den skrotad. r.i.p min älskling
Citera
2006-07-31, 22:11
  #5
Medlem
Avva66s avatar
Jag kör en just nu, en 90:ans mazda 323 sohc sedan.
Förutom en ny kylare och ett par avgassystem så har den inte kostat mej många kronor i service. Den har gått 27000 mil nu, och drivknutarna har varit slut dom senaste 5000. Men dom vägrar packa ihop, den startar på första varvet och är jämförelsevis väldigt rapp, inte drar den nå olja heller. En bra skitbil helt enkelt.
Citera
2006-07-31, 23:25
  #6
Medlem
Senators avatar
För en oherrans massa år sen köpte jag en Fiat 131 Supermirafiori. Fiats elsystem var Djävulens påfund, iaf då. Allt krånglade i elen. MEN: Ruskigt vad den bilen gick. Gammal klassisk körglädje. Tyvärr så innebar varje natts fukt att bilen tappade ett kilo i bortrostad vikt... Men skoj var den så länge den varade.

Mvh
Citera
2006-07-31, 23:29
  #7
Medlem
GreenManalishis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Senator
För en oherrans massa år sen köpte jag en Fiat 131 Supermirafiori. Fiats elsystem var Djävulens påfund, iaf då. Allt krånglade i elen. MEN: Ruskigt vad den bilen gick. Gammal klassisk körglädje. Tyvärr så innebar varje natts fukt att bilen tappade ett kilo i bortrostad vikt... Men skoj var den så länge den varade.

Mvh
lärde mig köra bil i en 131 Mirafiori 1600 CL. Mindre och svagare motor än i en Super men samma bil för övrigt.
Citera
2006-07-31, 23:33
  #8
Medlem
Anemis avatar
Ascona -87 gick som ett stryklod på vägen. Min var dessutom sänkt, och så stod det Irmscher på diverse motordelar. Man kunde ha sidan i färdriktningen, och ändå klara nästa kurva. Många flickor skrek i det baksätet.
Så flyttade jag, lämnade bilen kvar över vintern och när jag kom hem till föräldrahemmet för att hälsa på hade min moder gett bort den, för hon trodde att jag inte ville ha den längre.

Lite senare fick jag för mig att jag måste ha en Taunus. Sagt och gjort, jag skaffade en, och hade ett kukroligt år med den. Elfelen tog knäcken på den, men den finns kvar i min ägo. Någon gång skall någon få totalrenovera och lägga in lite diskret läderklädsel i den.
Citera
2006-07-31, 23:36
  #9
Medlem
Baalzamons avatar
Min första bil, en polo -84. Skrothög och skitbil, men som jag älskade den. Skrotad tyvärr.

BMW 318i -88. Billigaste bilen jag köpt, men också en av de trevligaste. Plågade den hårt och länge, men till slut var det så mycket som gått sönder att jag fick skrota den med.

BMW 518i -87. Såg ut som fan, och motorn knackade som en diesel. Dessutom hade motorblocket spruckit någon vinter, så den läckte vatten. Ändå bara gick och gick den. Och den gick fortfarande när jag körde in den i garaget sista gången. Nu blir det helrenovering, åtminstone en av alla skitbilar jag haft skall få ett andra liv.

Sedan har jag haft en del andra, finare bilar som jag inte alls tyckt om, tex. Pontiac Firebird, BMW 750i och BMW 325i E36. Av någon anledning blir jag alltid mer nöjd när jag köper en bil för under 5000kr.
Citera
2006-07-31, 23:37
  #10
Medlem
slarvers avatar
opel corsa GT 1.3 60hk, sportröd, sportgrill, sportratt, sportstolar, varvräknare och taklucka. Köpte den för 5000,- och hade den ett år innan jag sålde den för samma peng. Fan vad jag gillade den, den hade liksom en stjäl som dagens bilar saknar.
Det få saker som gick sönder köpte man för en billig peng på skroten.
Jag tänker på den gamla bilen titt som tätt, det var kärlek.
Citera
2006-08-01, 00:09
  #11
Medlem
MilleNs avatar
Min nuvarande bruksbil är riktigt grym

Opel Omega 2,0i gls automat, det är den slöaste jävla häcken jag kört.. Och så har den gått 35000 mil! Men den har funkat ruskigt bra i ett år nu! Enda problemet jag haft är att en tändkabel pajat Den bara går o går!

Som sagt är den äckligt jäkla långsam, men på snö är den underbart lättkontrollerad när man låser tvåans växel

Till nästa vinter har jag skaffat mig en likadan fast manuell.. Det skiljer 4 sekunder 0-100 haha (11 vs 15)
Citera
2006-08-01, 00:26
  #12
Medlem
core_s avatar
En peugeot 309. Ful som satan, mer rost än plåt och dessutom vit. Det var inte mycket som fungerade på den mot slutet, men den var kanon!
Pigg som satan och lågt utväxlad. Inga höga toppfarter att snacka om, men tamejtusan att den gick fort i starten
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback