Citat:
Ursprungligen postat av
volvo230
Och då kan jag inte i min värld förstå hur det kan finnas etniska/infödda svenskar i Sverige som är nöjda med den politik som förs. Vad jag menar är vad är det dem har att tjäna på att det är såhär illa ställt?
En grej kan vara preferenser kring slaveri. Det finns i stora drag två typer av nationer:
A. De som vill tillåta formellt slaveri. Slavarna har rättigheter; slaveriet regleras och övervakas och efter en max-tid släpps slavarna fria. Slavar får köpas och säljas och ingen fri medborgare får göras till slav.
B. De som vill förbjuda formellt slaveri. Individer får inte äga slavar utan slavrna tillhör det allmänna och den som behöver slavtjänster får vara lite socialt kompetent och hitta på ett sätt att få slavarna att känna sig tvingade att göra jobbet. Slavar får inte köpas eller säljas och eftersom de inte är förslavade officiellt kan de inte friges. Alla fria människor kan när som helst göras till slavar om de inte har tillräcklig social kompetens, eller om de tillhör någon minoritet, t ex om de är invandrare.
De svenska folk som föredrar ett samhälle av typen B kan vilja ha invandring för att de upplever sig ha brist på slavar. Det är ju jobbigt i ett sådant samhälle att vara en av de minst socialt kompetenta personerna på orten—en som många driver med.
Sen kan det också handla om divide & conquer—att samhället ska splittras för att det ska bli lättare för psykopater att göra sig själva till ledare och beskyddare, eller att de vill ge den rollen till ledaren för sin kyrka och därför vill invandra fler av den kyrkans anhängare.