Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-08-10, 19:08
  #1
Moderator
Semesters avatar
Jag är nyfiken på om och isf hur den beryktade lågkonjunkturen (om den nu börjat) märks på folks arbetsplatser och i olika branscher. Har folk mindre att göra på jobbet? Tunna orderböcker? Oroligt surr i korridoren? Folk som varslas?
Citera
2023-08-10, 19:14
  #2
Moderator
Maviels avatar
När jag började där jag arbetar nu hade vi gratis kaffe, tillgång till gratis knäckebröd smör och ost, frukost på fredagar och en kyl där man för egen kostnad kunde köpa snacks och mat. Nu har de dragit in kylen, knäckebrödet. Vi får bara koka en termos kaffe i taget (vi dricker 2 under ett arbetspass - är ganska många). De har dessutom dragit in en läkartjänst så att vi får klara oss på en mindre per pass. De ersätter heller nödvändigtvis inte sjukfrånvaro utan vi får gå ner på mini bemanning.

Så än så länge är det väl mest "guldkanterna" som försvunnit men räknar kallt med att det blir värre.
Citera
2023-08-10, 19:22
  #3
Moderator
Semesters avatar
I mitt bolag är de mindre åtgärderna mindre engångskaffemuggar, avstängda tv-skärmar efter kl 17, risigare fruktkorgar.
Större åtgärder är färre IT-projekt, några avgångsvederlag och att alla större inköp måste godkännas av en kommitté.
Citera
2023-08-10, 19:27
  #4
Moderator
Pontiac-Garages avatar
Passar bättre här.

Nationalekonomi --> Arbetsliv och arbetsmarknad
/Moderator
Citera
2023-08-11, 14:39
  #5
Medlem
Nordanvindarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Semester
Jag är nyfiken på om och isf hur den beryktade lågkonjunkturen (om den nu börjat) märks på folks arbetsplatser och i olika branscher. Har folk mindre att göra på jobbet? Tunna orderböcker? Oroligt surr i korridoren? Folk som varslas?


Verkar vara en allmän anda av att "hålla masken" och "jorå, det rullar på som vanligt", men skrapar man lite på ytan så verkar många oroliga. Känner en del frilansare inom olika områden och de erkänner att uppdragen är signifikant färre nu än för ett år sedan.
Citera
2023-08-11, 15:18
  #6
Medlem
Vi återanställning inte folk som slutar eller går i pension. Vi är återhållsamma med utbildningar.

Kommer bli nedskärningar, bara fråga om när
Citera
2023-08-11, 15:51
  #7
Medlem
GregerMedeltids avatar
Jobbar inom IT, uteslutande B2B med långa avtal. Än så länge inte märkt av något tecken på nedtrappning, inte heller att det skulle vara stora nedskärningar någon annanstans så att man kunde anställa lite lättare. Just vår nisch är dock väldigt okänslig för konjunktur, så det är sällan vi märker så mycket av det.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback