Citat:
Ursprungligen postat av
Abetterworld
Nu går det ju inte enkelt att dra en kam över alla kvinnor, MEN många av de inom S, C, V och Mp röstar på dessa partier av följande skäl så som jag ser det
1. Indoktrinering - kvinnor följer flocken och styret över vad kvinnor ska tycka och tänka är hårdare styrt inom sagda partier med "feminism" som ledord och den svenske vite mannen som "fiende".
2. Känslor - kvinnor följer "korridoren" och vågar inte avvika och den som säger något som är rationellt och logiskt som t.ex. att skicka hem kriminella socioekonomiska parasiter blir genast utpekad som kall och "ond".
3. Pengar och positioner - män i sagda partier har tappat 3:e benet och har inget mellan benen längre i sagda partier varvid kvinnorna har tagit över vilket leder till att sagda kvinnor inser att ett offentligt system med pengar och positioner ger dem makt över samhället som de annars aldrig skulle ha. Se bara på dagens USA och hur nu allt rullas tillbaka. Där har kvinnor inte riktigt samma möjligheter som grupp. Se t.ex. Margot Wallström, var annars skulle en postkassörska få ihop över 20 miljoner kronor och få sin värdelösa son anställd som HR-ansvarig på SAAB utan konkurrens med andra.
4. Partilojaliteten - det råder en viss skevhet i hur män och kvinnor röstar som verkar öka. S körde en valkampanj, 2002, tror jag där de i valreklamen försökte få kvinnor i ANDRA partier att rösta på S. Men av förklarliga skäl tyckte de inte att det var en så bra ide för kvinnor i S att överväga andra partier. Kvinnor inom S, C, V och Mp har valt att skaffa barn som ensamföräldrar i ökande grad där mannen är ett nödvändigt bihang för barnets tillblivelse, men inte för själva föräldraskapet. Saknas manlig förälder blir det således insemination eller engångsknull med valfri person inom sagda partier, men inte för mer än så.
5. Grupptryck - även om EN kvinna kan ha andra åsikter så verkar kvinnor mer inom en grupp. Man har sociala relationer och vill INTE bli utfryst från sagda grupp av rädsla om man röstar eller tycker annorlunda.
Misogyn goja.
De allra flesta röstar på det som de som individer tror på och ofta det som gynnar just dem, alltså av ungefär samma anledningar oavsett kön.
Det där struntet att just gruppen kvinnor skulle rösta av helt andra skäl....känslor, okunnighet, indoktrinering etc etc, än män som enkom skulle vara logiska typ... är fullständigt skitsnack.
Män gynnas mer konservativ politik, eftersom konservativ politik vill kvarbevara patriarkala system och tänk, som alltså gynnar män, därför har du fler män som röstar konservativt.
Män intresserar sig inte lika mycket för frågor som rör välfärd, omsorg etc....eftersom de inte lika mycket som kvinnor arbetar inom dessa områden eller....av normativa skäl inte känner sig tvingade, eller blir tvingade att stå för omsorg av andra på samma sätt som kvinnor.
bristande välfärdsstat skulle drabba alla, men allra mest kvinnor. Därför röstar kvinnor inte konservativt.
Båda positionerna bygger exakt lika mycket på logik och känslor.