Citat:
Ursprungligen postat av
Nixter
Frågan till Flashbacks läsare; kommer Stockholm C40 mål att bli verklighet 2030 ?
Bakgrund:
Stockholm är en C40 stad. Detta har våra politiker bestämt. En lång lista fullständiga galenskaper skall uppfyllas 2030. Dessa städer står nu även i samarbete med World Economic Forum och bolag som Acrup och man avser redan 2030 behäfta följande restriktioner för sina innevånare:
1. Du tillåts Konsumera 0kg kött
2. Du får Äga Noll fordon
3. Du Tillåts en utlandsresa vart tredje år
Se kortfattat vad det handlar om här: https://www.bitchute.com/video/HBESXcnqkQ1P/
Stockholm C40 City
https://www.c40.org/cities/stockholm/
Bolag som driver på ex. Acrup på WEFs hemsida
https://www.weforum.org/organizations/arup-group-ltd
KRÄV AV DIN POLITIKER ATT STOCKHOLM
TAS FRÅN LISTAN.
Jag tycker att man kunde väl mötas på halva vägen dvs. att det åtminstone blir som förr. Det stora problemet idag är att det är väl inte ovanligt att princip varje person i familjen har en bil och folk flyger ju fortfarande som galningar utomlands trots alla vet om hur det ligger till.
En utlandsresa vart tredje år hade inneburit att folk hade tänkt efter ganska rejält vart de skulle resa och det hade fungerat, samt folk hade vant sig. En stuga eller båt i skärgården istället, så är det ett fullkomligt icke problem. Vi hade garanterat blivit av med massa invandrare med när de inte kan åka fram och tillbaka som skottspolar.
Kött är väl den punkten som jag tycker är mer problematiskt, ersätta det liksom med vad? Vi har ju ett klimat som är rätt kärvt med när det kommer till odling och ska vi börja importera massa för det, så vinner man inget. Fisken håller ju också på att helt dö ut, så ja vad liksom? Det enda jag kan komma på som vi har i ett hopplöst överflöd är fiskmåsar, så frågan är väl om man kan göra något gott av dem.
Nu bor jag visserligen inte i Stockholm, så för mig är det ett icke-problem, om nu de nu inte får för sig detta på nationell nivå.