Har relativt nyligen skaffat en blodglukos- och ketonmätare så tidigare inte varit särskilt siffernördig eller tänkt på detaljer, fast jag pysslade ganska länge med periodisk fasta och keto (och några längre fastor) för ca 1-1,5 år sen.
Hade en stressig period i våras då jag till slut gick ner mig rejält, blev inte direkt bättre av dåliga semestervanor heller, så skulle ta tag i det tänkte jag. Fastade (lång fasta), skulle börja käka igen hälsosamt tänkte jag, men skallen är så inställd på att hälsosam mat är keto, så jag nästan med flit körde något enstaka fusk-mål med mat ibland eftersom jag egentligen inte brydde mig om att vara i ketos. Har blivit periodisk fasta fast jag har en tendens att inte räkna det som IF om det inte är nästan ett dygn i sträck eller mer, då det märks så sakta på vågen: har bara råkat bli så ändå, ca 18 timmar fasta/dygn.
Hursomhelst, det var bara lite bakgrund. Kändes som jag hade lite keto-flu och var rätt otaggad. Tog blodprov, 2,3 mmol ketoner. Tänkte vafan, jag orkar inte med keto-flu, skulle behöva motionera och få grejer gjorda. Beställde sushi. Lätt 60-75g kolhydrater i en enda måltid. Tog nytt blodprov 1,5 timmar senare. Jag förväntade mig att se ketonerna på 0.0 och lite högre blodsocker. Blodsockret stämde ju, högre än jag nånsin sett det, 8,1 mmol (fast brukar ju kolla fastande), men ketonerna var fortfarande 1.8.
Kan man verkligen trycka i sig så mycket socker (stärkelse) på en gång och få tydligt förhöjt blodsocker UTAN att falla ur ketosen?
Eller tror ni att jag kommer göra det men att det tar lång tid innan det är nere på 0?
Eller är det kanske så att långfasta förbättrar den metabola flexibiliteten såpass att man mycket mindre lätt trillar ur ketos? (var ca 10 dagar sen)
Vore kul att höra om några mät-nördar har egna erfarenheter eller siffror att jämföra med.