Citat:
Ursprungligen postat av
WildGrowth
Samtidigt har Sverige fått en väldig massa pengar av FN för att ta emot dem.
Var i alla världen har du fått den informationen från? Släng upp en källa är du snäll.
Det är precis tvärtom, vi får inte ett öre från FN för att ta emot invandrare, verken flyktingar, anhöriginvandrare, arbetskraftinvandrare, illegala invandrare eller några andra heller. Tvärtom kostar det oss pengar.
Men då diverse invandrare finner det fullständigt obegripligt att någon frivilligt kan vara snäll och hjälpa andra de inte är släkt med tror de därför att Sverige får betalt. Och att de själva därför har rätt till pengar och att svenskarna snor "deras" pengar. Men de har oftast inte en susning om hur världen fungerar och tror och hittar mycket konstigt.
(För övrigt så får FN de mesta av sina pengar just från Sverige och andra delar av Västvärlden och betalar ut det till U-länderna.)
Citat:
Ursprungligen postat av
dryopteris
det är inte eritrianer som skapar kaoset.
Så vilka är det då som bråkar på Järvafältet?