Citat:
Ursprungligen postat av
nerdnerd
En stor majoritet av Flashbacks användare borde i alla falla vara överens med dig -- och mig -- om den principiella frågan. Detta ligger ju nära själva idén med Flashback, om att allt ska kunna diskuteras. Dock finns det ju rätt många som vill begränsa detta på olika sätt, men det tycker jag isf inte är mindre vanligt från den alternativa högern. Notera också att jag ser en stor skillnad mellan den resonerande och bildade och ideologiska högern, som jag till en inte liten del känner igen mig själv i, och den här förskräckliga alternativa och rasistiska skränhögern med oklar ideologi (brukade ju t ex vara tokvänstern som ställde till med upplopp vid t ex G7-möten, nu är det "högern" som fantiserar om kapitalisternas konspiration mot proletärerna, asså WTF??).
Jag har inga principiella invändningar. Både den extrema vänstern och extrema högern uppvisar starka auktoritära drag. Och i sina yttersta extremer rent totalitära.
Jag vill inte gå OT, och skall därför förklara min syn på det du säger, med en anknytning till trådens ämne. Jag är rätt väl insatt i hur högersidan i amerikansk politik ser ut, då jag följt utvecklingen under flera år.
Till att börja med är den s.k. alt-högern långt mer marginaliserad än man kan tro av medierna. Denna ideologi (uttrycket myntades av Richard Spencer, som nu övergett Trump och istället stödjer Biden) är s.k. etno-nationalism, och kan därför betraktas som rasistisk.
Men väldigt få amerikaner sympatiserar med denna alt-höger. Trump och hans MAGA, Steve Bannon, etc håller en rågång mot dessa, och är därför i gengäld numrerade hatade av denna grupp. (Det finns här också en koppling till Sverige, se Daniel Friberg.) De är oerhört besvikna på Trump, som de anser har förrått dem. Men Trump var aldrig alt-right, så de får skylla sig själva om de satte sin tilltro till honom.
En viss inspiration hämtades från den "nya högern" i Frankrike, men denna har en intellektuell närvaro i fransk kultur, som amerikansk alt-höger inte är i närheten av.
Hursomhelst, tråden handlar ju om att vänstersidan i amerikansk politik påstås börja ropa på censur. Och helt klart är det tyvärr så att många til vänster i amerikansk politik faktiskt vill det. De utnyttjar flitigt begreppet "hate speech" för att uppnå detta.
Dessutom, det är ju när allt kommer omkring inte vänster-debattörer som blir tystade och bortkörda när de är inbjudna att hålla föredrag på amerikanska universitet. Det är tvärtom vänstern som agerar på detta sätt i dagsläget (vilket förstås inte förhindrar att vissa på högersidan hade gjort detsamma om de bara haft möjligheten).
Men, det finns folk på vänsterkanten som också börjar reagera på detta fenomen. Jag tänker på Brett Weinstein (bror till fysikern Eric Weinstein) som fick lämna sin professur, dock med ett stort skadestånd. Han är vänsterliberal (judisk), som vissa studenter ville ha bort då de anklagade honom för att vara rasist, då han vägrade gå med på deras krav. Den intresserade kan kolla upp mer om vad som hände honom.
Det verkar glädjande nog finnas en växande opinion inom Demokraterna som oroar sig över den mer extrema vänsterns inflytande.
Sammanfattningsvis, ja du har rätt i att även högern härbärgerar auktoritära tendenser, men det är vänstern som i nuläget uppvisar en förmåga att faktiskt tysta sina motståndare i praktisk handling. Och de kommer undan med det.
Tråden hävdar att 70% av Demokraterna skulle vilja inskränka den fria debatten. Jag hoppas som
granvall att detta är en alltför långtgående tolkning, och att bilden skulle nyanseras avsevärt om man undersökte detta närmare. Men jag befarar det värsta.
Inget garanterar att vi i Väst kommer att ha kvar vår yttrandefrihet i framtiden. Definitivt inte, om folk inte står upp för den.