Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2023-07-31, 17:19
  #13
Medlem
Neroxxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djuuulia
"En individ som har mycket sex säger inte att den är ett luder, då väljer den istället att säga poly."
Ett mycket märkligt statement helt taget ur luften.

Andemeningen var att en individ som har mycket sex inte ser sig själv som ett luder då ordet är ett epitet som är negativt och menat att nervärdera. Den kallar sig kanske inte poly kanske men det var inte det väsentliga med inlägget.

Alltså luder används för att påvisa negativt om en individ, vill man inte det då använder man andra ord.
Citera
2023-07-31, 17:19
  #14
Medlem
JohanSverkerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fd.Spermie
Om man inte är extremt kränkt och vänster, som du visserligen verkar vara så är betydelserna på detta vis:
Prostituerad: hora
Hora: prostituerad och slampa
Luder: prostituerad och slampa
Slampa: slampa
Orre: slampa
Slyna: slampa

Sedan finns det såklart ett gäng till ord på lösa kvinnor men liksom övriga nämnda uttryck är betydelsen även där just slampa.

Men din jävla bögfeminist, luder betyder båda prostituerad och slampa. Orre, vad fan är det? Arabslang som ni araber använder?
Citera
2023-07-31, 17:24
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson
Men din jävla bögfeminist, luder betyder båda prostituerad och slampa. Orre, vad fan är det? Arabslang som ni araber använder?
Har du problem med läsförståelsen?
Ta nu och andas ett tag och sen kan du läsa mitt inlägg igen, innan du dampskriver i affekt.
Luder är utöver prostituerad och slampa även ett slangord för din morsa. Men det kanske är off topic.
Citera
2023-07-31, 17:26
  #16
Medlem
Uttrycket ”luder” är väl bara en nedsättande benämning på en tjej/kvinna som tar för sig.
Citera
2023-07-31, 17:32
  #17
Medlem
JohanSverkerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefansson
Uttrycket ”luder” är väl bara en nedsättande benämning på en tjej/kvinna som tar för sig.

Tar för sig ja. Som en fet unge i en godisbutik.
Citera
2023-07-31, 18:06
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av triptyken
Dom polyfolk jag känner är sjukt bra folk som genuint jobbar häcken av sig i sina förhållanden för att alla ska må bra. Som ett normalt förhållande men med fler än bara en annan att hantera.
Så en tjej som är poly har fler partners än en, där alla partners vet om varandra (alltså inte nån som är litet glatt otrogen

Det låter som att du känner några luder.
Citera
2023-07-31, 18:41
  #19
Medlem
Luder...Det låter ju nästan lite gulligt...Säger de inte Luder i Tyskland också ?..
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback