Citat:
Ursprungligen postat av
Googla
Som någon enstaka relevant inlägg nämnde. De äldre generationerna har inte vuxit upp med konstant skriftlig kommunikation. Jag tvivlar på att de ens inser att deras skrivsätt kan uppfattas som nedlåtande av yngre individer som du. Men... samtidigt kan man inte glömma att varje generation har sina egna kulturella tabun. För de äldre kan det vara lika skandalöst att inte hälsa eller skaka hand vid en första introduktion. Och visst, som någon vänligt påminde oss i denna diskussion, kan vi skratta åt "boomers" som blir upprörda över sådana löjligheter. Men samtidigt så kan 50-70 åringar sitta och hyperventilerar om någon teknik inte fungerar som en robotgräsklippare, tvn, telefon, datorn och bankid. Det är nästan frestande att kalla dem för snöflingor då också.
Träffade huvudet på spiken där, ja. Alla generationer har nog sina löjligheter som föraktas av både tidigare och senare generationer. Framtida generationer kommer att titta tillbaka på något förlegat som vi gjorde här på Flashback. Kanske hittar de någon sällsynt pärla som de anser låg före sin tid, precis som vi själva kan titta tillbaka och känna detsamma.
Men ja, man hör ofta hur äldre säger att yngre människor idag har det alldeles för lätt, att de minsann gick 30 minuter till skolan. Bara den jämförelsen med 90-talet är löjlig. Livet var betydligt simplare förr, och att behöva röra på sig mår kroppen bra av, utan distraktioner, i en stark gemenskap, det kunde inte ha varit bättre. Samtidigt har dagens unga höga sociala krav och press på sig.
Nej nu ska jag ut och grilla. Tack och hej!